Facebook Google+ Twitter

Nie postawią figur byka i niedźwiedzia na pl. Trzech Krzyży?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-07-04 21:01

Parafianie z kościoła św. Aleksandra w Warszawie sprzeciwili się postawieniu na pl. Trzech Krzyży figur byka i niedźwiedzia. Twierdzilii, że byłaby to profanacja świątyni.

 / Fot. By Polcia2010 (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons Na pomysł ustawienia pomnika byka i niedźwiedzia w stolicy, na placu Trzech Krzyży, wpadła Giełda Papierów Wartościowych.

Byk i niedźwiedź to alegorie siły w gospodarce: pierwszy z nich symbolizuje wzrost, a drugi spowolnienie. Figury miały stanąć na tyłach kościoła. Lokalizację tę wybrano ze względu na znajdujący się nieopodal budynek Giełdy, Sejmu i innych państwowych obiektów.

Tym pomnikiem chcieliśmy uczcić siłę polskiej gospodarki, wyjątkowo dobrze radzącej sobie podczas światowego kryzysu. Chcieliśmy, żeby był symbolem siły Polski i jej rozwoju - powiedział rzecznik Giełdy Maciej Wewiór. / Fot. Creative Aseba/Wiki/Commons Attribution-ShareAlike 2.0 License.

Rada parafialna przyjęła jednak tę inicjatywę z dezaprobatą - powstanie wrażenie, że rzeźby są integralnie złączone z budynkiem kościoła, co może budzić mylne przekonanie, iż są symbolem biblijnego cielca spod góry Synaj, symbolu pogańskiego kultu.

Wobec protestu parafian przedstawiciele Giełdy zastanawiają się co dalej zrobić z tym pomysłem.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz uważa jednak, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Cóż, symbole mają to do siebie, że każdy odbiorca może je odczytać po swojemu - zwłaszcza, kiedy brakuje dobrej woli... Czyżby wszystkie polskie kościoły miała w przyszłości otaczać pustka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem powinien stanąć tam tylko niedźwiedź. Tak oceniam nasz wzrost gospodarczy. A swoją drogą , mam już dość panoszenia się kk zawsze i wszędzie.Czy to się kiedyś skończy, czy przeniesiemy się do czasów Joanny d`Arc?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byk i niedźwiedź ... bardziej adekwatnie byłoby jakąś atrapę "ustawionej" ruletki postawić. Byłaby prawda, a tak będzie ( o ile) mit.

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację, Marku, ale ile można walczyć z wiatrakami?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztof, ale jak raz ustąpisz, to trzeba będzie tak robić cały czas... Bestia głupoty jest nienasycona!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedługo parafianie i ich duszpasterze będą decydować o wszystkim. Spektaklu nie można wystawić, pomnika postawić... Ludzie, nie dajmy się zwariować! Choć z drugiej strony sądzę, że czasami trzeba głupszym ustąpić!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.