Facebook Google+ Twitter

Nie poszedłeś na pogrzeb? Obejrzysz go w internecie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-11-25 14:11

Zaskoczenie, szok i zniesmaczenie – te uczucia towarzyszyły mi, kiedy w internecie natrafiłem na wideorelacje z pogrzebów . Czy internauci, umieszczający filmy z pogrzebów swoich bliskich nie przekraczają granicy moralności i dobrego smaku?

 / Fot. Marek SzymaniakTo, że Youtube pomieści dosłownie wszystko, wiemy od dawna. Internauci z całego świata umieszczają tam filmy wszelakiej maści; od fragmentów wydarzeń kulturalnych przez nagrane przypadkiem sceny rodzajowe aż po prywatne nagrania. Youtube stał się światową darmową telewizją online. O ile sens pokazywania światu swojej imprezy, czy jazdy samochodem w zawrotnym tempie jestem w stanie zaakceptować, to motywów umieszczania relacji z bardzo intymniej, osobistej i rodzinnej tragedii i uroczystości jaką jest pogrzeb nawet zrozumieć nie potrafię.

Pochowanie bliskiej osoby zawsze jest dla mnie sprawą najbardziej osobistą. Żal po stracie bliskich przeżywać możemy tylko w wąskim gronie ludzi, którzy nas rozumieją i mogą nam pomóc. Tymczasem oglądając filmy: takie jak ten lub ten, albo i ten byłem bardzo zniesmaczony i zaszokowany.

Kard z filmu na Youtube. / Fot. screen z ekranuMożemy też zastanowić się, czy ukazania swojej ostatniej drogi w Internecie życzyliby sobie nasi bliscy. Załóżmy, że wrzucenie video z pogrzebu np. ojca jest sposobem utrwalenia jego pamięci. Pytanie tylko jaki jest tego sens. Czy nasza pamięć o bliskich nie powinna pozostać, jak dotychczas, w naszych sercach, domowych albumach…

Kadr z filmu na Youtube. / Fot. screen z ekranuInną motywacją pogrążonych w bólu i żałobie ludzi może być chęć dzielenia się bólem z innymi a w dobie Internetu i Youtube to jedna z łatwiejszych dróg. Tylko czy nadawca filmu z pogrzebem ma świadomość kto ogląda jego obraz? Myślę, że nie. Osobiście nie chciałbym, aby tak intymną cześć mojego życia jak pogrzeb bliskiej osoby oglądały przypadkowe osoby. Dodatkowo na taki widok narażone są dzieci. Trudno określić jak wielkie konsekwencje może mieć obejrzenie przez małe dziecko filmu ze zwłokami w trumnie.

Czy pogrzeby w Internecie staną się normą? Jesteśmy już świadkami zakładania kont zmarłych osób na portalu społecznościowym nasza-klasa.pl...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

+ fajny temat, plus ale szkoda ze nie rozwinąłeś go bardziej

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.11.2008 15:09

"jeśli komuś to pomaga?" - pisałem o tym, że ktoś moze się dzielić bólem i ze moze mu to pomaga, wszystko ma dwie strony, rozumiem, aczkolwiek to zadziwiające ( dla mnie ) że ktoś coś takiego zrobił, stąd moje zainteresowanie tematem.

ale ja nie pisze, ze coś jest strasznie, ani nie każde sie komuś czegoś bać. Tak świat i ludzie są dziwni, a skoro coś mnie, Ciebie i moze jeszcze kogoś zadziwia, to warto o tym napisać.

Tak łatwo sie nie urażam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Czy wystawiłbyś drogi użytkowniku Marku, zdjęcia czy filmik zwłok swojego taty, mamy czy dziecka?" - nie widzę powodu, dla którego miałbym to zrobić. Dopuszczam jednak, że inni ludzie mogą mieć ich wiele, bo zwyczajnie nie są mną, a akurat wystawienie takiego filmu najstraszniejsze nie jest. Przyjrzałeś się komentarzom pod filmem? (tak, np. tym ze zwłokami) Niektórzy byli zniesmaczeni (zapomnieli chyba, że można wyłączyć), a inni wspierali modlitwą itp. Tak, dla mnie to nieco egzotyczne (tym bardziej, że jestem niewierzący), ale jeśli komuś to pomaga?

Jeżeli uraziłem Cię - przepraszam. Rzeczywiście lubię żartować i ta próba ochrony to był oczywiście żart, a więc żartem zwróciłem uwagę na niedziałający link. Następnym razem będę poważny ;)

Akurat ten trup jest cały i ubrany i nie wygląda źle, można mieć ewentualnie pretensje, że autor nie opatrzył filmu informacją, że jest tylko dla dorosłych. Z drugiej strony - jak myślisz, ile dzieci mają lat, kiedy idą na pogrzeb i często widzą "wystawione zwłoki"? I to "na żywo"! Bo ja właśnie zadzwoniłem do znajomej (która zresztą jest psychologiem) i spytałem: "ile lat miała Twoja córka, kiedy była po raz pierwszy świadkiem pogrzebu?". Miała 7 lat. Tak, widziała wtedy również wystawione zwłoki.

Świat jest dziwny, ludzie są dziwni, ale to o czym tutaj piszesz chyba aż tak straszne nie jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.11.2008 14:25

być może przesadzam, ale zanim zainteresowałem się tą sprawą popytałem ludzi co myślą, i wielu było zniesmaczonych i nie chodzi o to, że ktoś mi każe to ogladać, bo nikt nie każe, ale o to, że ludziom chyba sie coś pomyliło, bo co jak co ale zeby trupy swoich bliskich, czy pogrzeby w sieciu umieszczać, dla mnie to chore. Czy wystawiłbyś drogi użytkowniku Marku, zdjęcia czy filmik zwłok swojego taty, mamy czy dziecka?

Nigdzie nie napisałem, że w sieci nie ma gorszych filmów, sa, napewno są, ale nie o tym mowa, to nie wyścig co jest gorsze, ale poruszenie tematu dlaczego, ludzie chcą umieszczać filmy z pogrzebow w Internecie.

Nie pisze też o wychowaniu dzieci, bo nie mam o tym pojęcia. Piszę o tym, że wolałbym, aby autor pokazujący trupa w ogólno dostepnym portalu zostanowił się, czy to absolutnie konieczne, bo zniesmaczenie moje czy wielu zapytanych przeze mnie rozmówców, mówi samo za siebie : te filmy, łamią w pewnien sposób barierę, jakiś moralny punkt, po którym nie czujemy sie miło.

"Chyba, że chcesz nas ochronić przed obejrzeniem tego "strasznego" materiału ;) " - możesz kpić, Twoje oczywiste prawo. Jakby moją intencją byłoby ochrona odbiorcy, nie pisałbym o tym. Celem mojego tekstu jest raczej pokazanie zjawiska. Co sie z tym stanie dalej? nie wiem

wprowadzę poprawki, dzięki.


pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten komentarz wysyłam tylko dlatego, że trzeba coś wpisać przy ocenie. Właściwy komentarz już umieściłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem przesadzasz - przede wszystkim, jeżeli Cię takie rzeczy zniesmaczają to nie oglądaj. Chyba, że lubisz sobie robić przykrość ;)

Jeśli chodzi o dzieci - czy naprawdę sądzisz, że te filmy, do których linki podałeś to najgorsze, co może dziecko zobaczyć w sieci? Zresztą, co tam w sieci - włącz sobie telewizję z filmami pełnymi przemocy. Jeśli chcesz dzieci przed tym chronić to albo musisz cały czas nadzorować jak dziecko korzysta z internetu i telewizji albo... mieć z nim świetny kontakt i wyjaśniać mu te wszystkie trudne rzeczy, co moim zdaniem jest o wiele lepsze ponieważ zamykanie dziecka pod kloszem przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Pogrzeb to taka sama część życia jak inne.


Przy okazji: popraw link do tego ostatniego filmu (ze zwłokami ;) ), bo skleił Ci się z innym adresem i trzeba ręcznie kasować. Chyba, że chcesz nas ochronić przed obejrzeniem tego "strasznego" materiału ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.