Facebook Google+ Twitter

Nie pozwólmy politykom uciszyć skowronków!

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zbiera podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska, który będzie reprezentował Polskę na zbliżającym się szczycie Unii Europejskiej w sprawie budżetu na lata 2014-2020.

 / Fot. Daniel Pettersson/CC 2.5Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zbiera podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska, który będzie reprezentował Polskę na zbliżającym się szczycie Unii Europejskiej w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Razem z innymi politykami podejmie decyzje, które mogą przynieść niepowetowane straty obszarom wiejskim, w tym zamieszkującym je ptakom.

Czy wykoszą derkacza?

Na stroniewww.budzet-dla-przyszlosci.eu, przygotowanej przez OTOP i inne organizacje pozarządowe, każdy może podpisać się pod listem do premiera Donalda Tuska. Apel dotyczy zapewnienia odpowiedniego finansowania programu rozwoju obszarów wiejskich, znanego również jako II filar Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). To dzięki tym funduszom możliwe jest inwestowanie w poprawę konkurencyjności sektora rolniczego, stanu środowiska naturalnego, jakości życia na terenach wiejskich, a także promowanie różnicowania gospodarki wiejskiej i budowanie lokalnych zdolności zatrudnienia (w ramach programu LEADER).

Przyrodnicy zwracają uwagę, że to właśnie dzięki drugiemu filarowi WPR możliwe jest udzielanie finansowego wsparcia rolnikom, którzy wykonują swoją pracę z poszanowaniem przyrody, np. nie kosząc łąk w okresie wodzenia piskląt przez rzadkie ptaki. Jeśli tych pieniędzy zabraknie, z krajobrazu rolnego może zniknąć m.in. zagrożony w skali globalnej derkacz.

Cisza zamiast śpiewu skowronków

OTOP wskazuje, że pieniądze zabrane programowi rozwoju obszarów wiejskich mogą zostać przez polityków przeznaczone na dopłaty bezpośrednie, które w tej chwili otrzymuje każdy rolnik posiadający ziemię, niezależnie od tego, czy prowadzona przez niego gospodarka dba o zachowanie bioróżnorodności, np. przez zachowanie śródpolnych drzew i krzewów, oczek wodnych czy miedz. W swojej obecnej formie dopłaty premiują rolników tworzących rozległe monokultury, co zagraża szerokiemu gronu gatunków ptaków, na czele ze znanym i lubianym skowronkiem. Jak pokazują badania realizowane w całej Europie, w ciągu kilku ostatnich dekad sytuacja ptaków związanych z krajobrazem rolnym pogorszyła się znacznie bardziej niż np. ptaków leśnych. Bez podjęcia odpowiednich działań i bez nacisku społeczeństwa na polityków już wkrótce może się okazać, że nasze na naszych łąkach i polach, zamiast ptasiego chóru, usłyszymy głuchą ciszę.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zdaje mi się, że OTOP podpisał się nie tak dawno pod petycją w sprawie ograniczenia wiejskiej samorządności, twierdząc wraz z innymi "warjakami", że społeczności lokalne nie mają prawa decydować o własnym jestestwie, bo to głupie wsiochy.
Tylko OTOP i inne stowarzyszenia ekologistyczne, ulokowane i czerpiące z CENTRUM, są mądre i władne podejmować decyzje na polu i w lesie każdego wsiocha.
Odradzam współprace z OTOP poza wspólnym oglądaniem śpiewających braci, których zresztą też coraz mniej, także dzięki akcji OTOP wspierającej mnożenie krukowatych wyniszczające właśnie te nasze najlepsze latające śpiewaki.
Nie pierwszy raz widzimy, że ekologiści nie mają problemów z własną tożsamością i inicjatywami które wzajemnie się wykluczają.
Nie wyklucza się jedynie kasa, którą można pozyskać.
Najlepszym działaniem w kierunku ochrony bioróżnorodności to pozbawienie dopłat farm i wielkich obszarów ziemskich wraz z wielkimi obozami koncentracyjnymi zwierząt.
Ale łatwiej się walczy z małym chłopem niż z systemem, gdyż to system zajmuje się rozdawnictwem a nie chłop i wyborca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wartościowy artykuł, daję 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisałam. Jeśli Pan, panie Marku, też to uczyni, będą już kolejne dwie kropelki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że są tacy ludzie, jak Autor, dbający o to, czego nie zdążyliśmy jeszcze zniszczyć, poprzez ten - jak to dumnie nazywany - "rozwój cywilizacyjny". Mam tylko takie wrażenie, że jest to wołanie na puszczy.

Z drugiej strony, kropla drąży skałę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.