Facebook Google+ Twitter

Nie praca hańbi człowieka, tylko człowiek pracę

Praca oddala od nas trzy wielkie niedole - nudę, występek i ubóstwo, to stwierdzenie Woltera znajduje potwierdzenie w naszym codziennym życiu.

Pracownicy fizyczni / Fot. fot. Alicja NowakPraca potrzebna jest, by godnie żyć, by żyć wygodnie, by żyć w luksusie, by w ogóle żyć. Niewiele nieszczęść spotykających współczesnego człowieka przekracza granice traumy, jaką przeżywa osoba tracąca posadę i zostająca bez środków na utrzymanie. Media bogate są w informacje dotyczące rodzinnych tragedii, których źródłem była utrata pracy, a co za tym idzie, stabilizacji i poczucia własnej wartości.

Powiedzenie, że żadna praca nie hańbi jest słuszne, chociaż są jeszcze ludzie, którzy uważają, że praca niewymagająca specjalnych kwalifikacji może przynosić ujmę.

Zaproponowałam niedawno matce samotnie wychowującej i utrzymującej trójkę dzieci sprzątanie w prywatnym domu, odmówiła. Dlaczego? - Mogę sprzątać na państwowej posadzie, u kogoś nie będę. - Tyle usłyszałam w uzasadnieniu odmowy. Zbiła mnie z tropu. Może nie ma tak źle pomyślałam. Skąd takie uprzedzenie do pracy u kogoś? Mam w tej dziedzinie nieco doświadczenia, sama w czasach PRL-u biegałam z miotłą i szmatą, wprawdzie za walutę, ale sprzątanie jest sprzątaniem niezależnie czy płaci się w złotówkach, euro czy dolarach. Dobrze wykonana i uczciwie wyceniana praca jest darem, nie wstydem. Szacunek do osoby pracującej powinien wynikać z tego jak pracuje, a nie jakie wykonuje zajęcie.

Jak ilustruje codzienność, wiele osób z dyplomami i kwalifikacjami potrafi zhańbić swój zawód. Łapówki, korupcja, nadużywanie władzy to wszystko kala pracę, jaką wykonują. Stanowisko, władza, wykształcenie nie gwarantują, że osoba utytułowana jest godna szacunku i tego, co robi, czyli wykonywanej pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Szkoda tylko, że tak mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Świetny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mądrze napisane. Całkowiecie się zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mądry art. Niemal obnaża pewne utarte stereotypy i przyjmowane pseudo "wartości".
Wybujała duma i wysoko noszony nos. Moja sąsiadka ślązaczka, mawiała "Wyżej d....ma niż sr.." (przepraszam, ale too autentyczne, ale jakże trafne )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie napisane. Zgadzam się całkowicie z autorem tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Szacunek do osoby pracującej powinien wynikać z tego jak pracuje, a nie jakie wykonuje zajęcie."

Dokładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się tekst podoba, zawiera prawdę. Zawsze się zastanawiam skąd ta pogarda do pewnych prac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niestety, nadal większym szacunkiem społecznym cieszy się markowy garnitur, drogi samochód, elegancki dom czy apartament stanowiący fasadę, kreujący społeczną wartość właściciela, a tak naprawdę często ukrywający miernego człowieka hańbiącego wykonywaną pracę."

Przez snobizm Alicjo, bo wysoki status materialny teraz nobilituje i jest przedmiotem zazdrości tych, którzy go nie osiągnęli i prawdopodobnie nie osiągną.
A normy moralne? ...hmm, na to się nie patrzy - niestety ... bowiem jak to mówią - "żyje się raz".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.