Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie przegap: 8. Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii już jutro!

Aleksandra Puciłowska
Aleksandra Puciłowska
STOP HOMOFOBII
STOP HOMOFOBII http://images2.cafepress.com/product/24660032v1_225x225_Front.jpg
17 maja 1992 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wykreśliła homoseksualizm z listy chorób, uznając go za jedną z 3 orientacji psychoseksualnych.

Pomimo, iż naukowa definicja homoseksualizmu jest zarówno przez WHO, jak i najbardziej znaczące stowarzyszenia psychologiczne (takie jak: Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, Komitet Nadużyć w Psychiatrii czy Polskie Towarzystwo Seksuologiczne) określona bardzo jasno i klarownie, to nie we wszystkich zakątkach świata homoseksualiści liczyć mogą na należną im akceptację i pełnię praw obywatelskich.

Przypomnijmy, iż w ponad 70 krajach świata stosunki homoseksualne są, jako czyn nielegalny, ścigane z mocy prawa. Najcięższą karą za pozostawanie w związku jednopłciowym jest kara śmierci, praktykowana między innymi w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Czeczenii i Afganistanie.

Innymi formami dyskryminacji, z którymi na co dzień współcześnie zmierzyć się muszą homoseksualiści jest przykładowo kara więzienia, terapia przymusowa (w niektórych częściach świata polegająca na zbiorowych gwałtach na osobach o orientacji homoseksualnej) czy kara grzywny.

Najbardziej liberalnie do zjawiska homoseksualizmu podchodzą Europejczycy oraz mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej. Jednopłciowe związki małżeńskie zawrzeć można m.in. w Norwegii, Hiszpanii i Kanadzie, zarejestrować swój partnerski związek (stworzyć tzw. konkubinat) mogą geje i lesbijki w Niemczech, Portugalii, Brazylii, Argentynie, w niektórych stanach USA, Nowej Zelandii, Australii i w wielu innych krajach.

W Polsce nad projektem legalizacji związków partnerskich pracuje obecnie Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Za legalizacją związków jednopłciowych i jednoczesną walką z homofobią opowiedziały się największe organizacje walczące o prawa człowieka: Amnesty International, Komitet Praw Człowieka, Komitet do Spraw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych i rzesze innych, mniejszych organizacji walczących z dyskryminacją i nietolerancją.

I to właśnie te mniejsze organizacje są ponownie organizatorem 8. Dnia Walki z Homofobią (IDAHO- International Day Against Homofobhia), który obchodzony jest na pamiątkę usunięcia homoseksualizmu z listy chorób przez WHO.

W wielu miastach świata organizowane są w ten dzień happeningi, pochody, imprezy kulturalne i artystyczne. Główne uroczystości odbyć mają się w tym roku w Brukseli - wybór miasta jest symboliczny: Bruksela, jako stolica Europy podnieść ma świadomość i wiedzę swych mieszkańców o mniejszościach seksualnych.

W Berlinie o godzinie 12 zaplanowana jest demonstracja przeciwko dyskryminacji homoseksualistów w Ugandzie - berlińskie lesbijki i geje spotykają się w południe przed ambasadą Ugandy, by w zbiorowym pocałunku setek homoseksualnych par pokazać, iż sytuacja dyskryminacji osób o odmiennej orientacji w tym kraju nie jest im obojętna.

W 4 miastach Polski odbyć się ma jutro happening "Dzień Milczenia" - chętne osoby zbierają się z zaklejonymi ustami w danym miejscu, by wspólnie "pomilczeć przeciw homofobii".
"Dzień Milczenia" odbyć się ma jutro w Bielsku- Białej (godzina 17, pl. Chrobrego), Łodzi (godzina 17, Manufaktura), Kaliszu (godzina 17, Rynek Główny), i Krakowie (godzina 18, Rynek Główny, obok pomnika Mickiewicza).

W Zielonej Górze wraz z Dniem Przeciwko Homofobii startuje "Zielonogórski Festial Queer Tęczowa Góra 2010" (http://www.homoseksualizm.org.pl) - obok szeregu wykładów i dyskusji, zaplanowano również pokazy filmowe i tzw. "Tęczowe Party".

Dzień wcześniej, czyli dziś, Światowy Dzień Przeciw Homofobii zaczęła świętować polska stolica - w Warszawie już dziś rozpoczął się happening artystyczny.

Do udziału w jutrzejszym Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii przygotowują sie także m.in. Barcelona, Rzym, Kopenhaga, Nowy Jork, Londyn i wiele innych miast świata.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto