Facebook Google+ Twitter

Nie przegap pięknej "Gołębiarki" bo dużo stracisz - recenzja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-12-12 13:09

Książki można podzielić na takie, które da się przeczytać i takie które da się przeczytać nawet w trakcie podróży polonezem po dziurawych polskich drogach. Gołębiarki zdecydowanie zaliczam do tej drugiej kategorii.

 / Fot. fot mat prasoweKsiążka o kobietach, co nie znaczy że tylko dla kobiet. O prawdziwych kobietach z krwi i kości, a nie o księżniczkach czekających niczym mimoza na księcia. Chyba to mnie w tej książce najbardziej urzekło. Bohaterki stworzone przez Alice Hoffman są niezwykle interesująco skonstruowanymi postaciami. Są kobietami, które mają pragnienia, wrodzone talenty, pożądają i zazdroszczą. Każda z nich jest inna. Pierwsza - Jael o czerwonych włosach- jest kobietą pełną namiętności, pełną wewnętrznej siły. Zatraca się w namiętności do mężczyzny, jednak nie zatraca swojego zmysłu przetrwania. Radzi sobie nawet w trudnych pustynnych warunkach. Riwka z kolei to postać która potrafi "odczytywać cienie". Bohaterka, która jest świetnym obserwatorem. Wie i widzi więcej niż inni. Dostrzega też różne znaki. Aziza jest urodzoną wojowniczką. Współcześnie powiedzielibyśmy że to taki typ chłopczycy. Natomiast Szira to kobieta szamanka - warzy zioła, czyta znaki, leczy dusze. Jest kobietą pełną mądrości, i miłości, bardzo mistyczną. Autorce udało się pokazać życie wewnętrzne bohaterek, dzięki czemu opisane zdarzenia nie są zbiorem suchych faktów.


Wszystkie bohaterki są osadzone w historycznych realiach, pełną różne role w swoim społeczeństwie, są matkami, żonami, kochankami. Jael jest niekochana córką skrytobójcy, Riwka wdowa po ukochanym mężu, Aziza córką Sziry uważanej za czarownicę. Wszystkie muszą jakoś wpasować się w kulturowe ramy. Czytając tą książkę poznajemy wiele aspektów życia na początku naszej ery. Autorka buduje tło obyczajowo-historyczne bardzo wprawnie, bez zbędnego zanudzania czytelnika. Nie znajdziemy w książce nużących opisów, gdyż autorka sprytnie przemyciła potrzebne fakty. Historia stapia się z życiorysami bohaterek tak zgrabnie, że już po kilku stronach mamy wrażenie że żyjemy w tamtym czasie, w tamtym miejscu i z tymi ludźmi. Czytając tą książkę jest się w innym świece, który pochłania tak jakby był naszym własnym życiem. Chce się tam pozostawać i tam być. Dlatego nawet trudne okoliczności takie jak ciasne metro, czy wertepy na drodze nie są powodem żeby się od tego dzieła uwolnić. Jest to lektura, która poszerza horyzonty, fascynuje i budzi refleksje. Natychmiast po niej chce się zgłębić wszelkie informacje na temat całego kontekstu tych wydarzeń, o których pisze autorka.

Polecam wszystkim tą książkę, spieszcie się za nim nakręcą film na jej podstawie. A nie wątpię, że wcześniej czy później to nastąpi.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Gołębiarki


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.