Facebook Google+ Twitter

Nie przegap! Rusza Kongres Praw Obywatelskich

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-23 11:26

"Kultura Liberalna" zaprasza na trzydniowy Kongres Praw Obywatelskich, który rusza 25 marca 2010 r. w warszawskim kinie Kultura.

 / Fot. Kongres Praw ObywatelskichKongres organizowany jest z inicjatywy organizacji pozarządowych zajmujących się problemami związanymi z respektowaniem praw obywatelskich i budową społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzenie będzie miało formę debat poświęconych różnym problemom, z jakimi borykają się obywatele, chcący w pełni uczestniczyć w życiu publicznym i korzystać z przysługujących im praw.

Dla obywateli i kandydatów w zbliżających się wyborach samorządowych jak i parlamentarnych będzie to okazja do rachunku sumienia i odpowiedzi na pytanie, co zrobić w kolejnych kadencjach, aby zwiększyć siłę głosu obywateli.


Organizacje pozarządowe, jako instytucje społeczeństwa obywatelskiego, mają prawo i obowiązek wypowiadać się w sprawach publicznych. Dbają o to, by władza brała pod uwagę głos obywateli, a przede wszystkim, aby respektowała stanowione przez siebie prawo. Czy organizacje pozarządowe są w tych działaniach skuteczne? Czy nie jest tak, że zapisane prawa, także te gwarantowane konstytucyjnie, są w dużej mierze pozorne lub nie do wyegzekwowania?

Organizacje inicjujące tę debatę specjalizują się w różnorodnych tematach – od informacji publicznej, przez edukację, ordynację wyborczą do ochrony prywatności; chcą wymienić się doświadczeniami oraz zainteresować obywateli problemami, które uważają za ważne. We wszystkich tych obszarach napotykają na luki w prawie lub w jego stosowaniu. Wartością Kongresu będzie pokazanie różnorodnych pomysłów i możliwych sposobów rozwiązywania dyskutowanych problemów.

Celem Kongresu nie jest stworzenie jednego, spójnego programu. Organizacje w wielu kwestiach różnią się w swoich przekonaniach i poglądach, co pozwala na dyskusje m.in. na temat: współtworzenia demokratycznego państwa, kontroli władzy publicznej, obrony przed jej nadmiernymi uprawnieniami, prawa do równego i przestrzeganego przez wszystkich prawa. Ile jest fikcyjnych praw obywatelskich i jak zmienić ten stan rzeczy? Kongres Praw Obywatelskich pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

Szczegóły: Kongres.ofop.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.