Facebook Google+ Twitter

Nie przekraczać granicy...

W wyścigu z rzeczywistością dziennikarze coraz częściej wysuwają się na prowadzenie.

W mediach mocno komentowana była ostatnio następująca wizja: Marcinkiewicz odchodzi z PiS, Rokita z PO, razem zakładają nową formację centroprawicową. Głęboki odzew dla tej idei jest o tyle zdumiewający, że właściwie nie było dla niej żadnych przesłanek. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to raczej myślenie życzeniowe niż analityczne.

Ideowa żarliwość, którą na sztandarach wniósł do polityki PiS, oraz jej konflikt z mediami - zasiliły w jakiś sposób nowe postawy dziennikarskie. Współczesne środowiska medialne mają ambicje aspirować raczej do rangi wpływowych think-tank'ów, niż do sumienności i skromności wczorajszego etosu dziennikarskiego. Od analizy trendów jest tylko cienka granica do ich tworzenia. Zwłaszcza, jeśli dysponuje się potężnymi narzędziami przekazu.

Za prekursora trendu można by w pewien sposób uznać Sławomira Sierakowskiego ("Krytyka Polityczna"). Postulując potrzebę utworzenia ruchu jednoczącego nurty centrowe i lewicowe - zapoczątkował polityczny "ferment", w efekcie którego rzeczywiście doszło do materializacji tej idei w postaci sojuszu "Lewica i Demokraci", a formacji tej można obecnie wróżyć przyszłość. Jednak propozycja redaktora "Krytyki Politycznej" była raczej propozycją ideową (nie personalną) - i w tym aspekcie nie wolno porównywać jej do celnie wymierzonych akcji, które stają się coraz częściej udziałem dziennikarzy.

Choć słynne "taśmy" posłanki Beger obnażają jakąś niechlubną rzeczywistość, nie sposób zapomnieć, że do oburzającego procederu doszło z inspiracji mediów. Pozostaje pytanie: jak daleko dziennikarz powinien się posuwać w relacjonowaniu rzeczywistości?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tytuł inspirowany wymownym nagłówkiem z regulaminu serwisu YouTube: "Don't cross the line".
Ładnie brzmi, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.