Facebook Google+ Twitter

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa...

Gdy rozum śpi, budzą się demony. Najlżejszy sen mają demony wojny. Mam dość tych, które wywołały wojnę polsko-polską. Nie jestem osamotniona.

Sleep of Reason http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Goya_-_Caprichos_%2843%29_-_Sleep_of_Reason.jpg&filetimestamp=20070313230459 / Fot. Francisco de GoyaDopiero teraz odwiedziłam wawelską kryptę, w której pochowano prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką.

Kilkanaście kamiennych stopni przeniosło mnie w miejsce, do którego nie docierają odgłosy wznieconej przez polityków narodowej zawieruchy. Wchodzący w ciszy i skupieniu zatrzymują się przed sarkofagiem, niejedni zwlekają z wyjściem, jakby chcieli choć na chwilę oderwać się od tej wrzawy. Tu nikt nie przygląda się podejrzliwie bliźniemu swemu, nie pyta o polityczną orientację, nie obwiesza się ostentacyjnie symbolami religijnymi, ani nie popisuje się chamstwem, profanując je ku uciesze gawiedzi. Nikt nie podtyka pod nos mikrofonu, nie błyska w oczy fleszem, nie żeruje na emocjach. Może to miejsce pochówku wielkich Polaków przywodzi na myśl jakże trafną starożytną inskrypcję: Czym ty jesteś, ja byłem, czym ja jestem, ty będziesz...

I choć po wyjściu z krypty wielu odwiedzających udaje się na spacer po bulwarach wiślanych, mało kto zerka na drugą stronę rzeki, sprawdzając, jakie hasło widnieje na słynnym bannerze, zakrywającym sfatygowaną fasadę hotelu "Forum". Sleep of Reason http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Goya_-_Caprichos_%2843%29_-_Sleep_of_Reason.jpg&filetimestamp=20070313230459 / Fot. Francisco de Goya

Ci, którzy wybierają przechadzkę Drogą Królewską, mijają Krzyż Katyński na placu im. Ojca Adama Studzińskiego przed kościołem p.w. św. Idziego. Niektórzy przystają, żeby zapalić znicz czy położyć wiązankę kwiatów. Z ulgą przyjmują fakt, że nie śledzą ich fanatyczne spojrzenia "krzyżaków", nie towarzyszą im kpiny aroganckich wyrostków.

Ci zaś, którzy zapragną zwiedzić zabytkową krakowską nekropolię - Cmentarz Rakowicki - tuż za kaplicą cmentarną ujrzą Pomnik Ofiar Komunizmu, postawiony 8 kwietnia 1995 r., w 55 rocznicę popełnienia zbrodni katyńskiej. I może dowiedzą się od rodowitego krakowianina, że już w latach osiemdziesiątych pojawił się w tym miejscu brzozowy Biały Krzyż z napisem "Tu stanie pomnik ofiar komunizmu". O działaczach krakowskiej KPN, którzy go tam postawili, narażając się milicji i bezpiece, nikt dziś nie pamięta...

W drodze powrotnej do domu nucę cichutko starą piosenkę grupy "pod Budą":
Nie przenoście nam stolicy do Krakowa,
chociaż tak lubicie wracać do symboli,
bo się zaraz tutaj zjawią
butne miny, święte słowa
i głupota, która aż naprawdę boli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Panie Tadeuszu, po co ten wiersz rymkiewiczowski? Ostatnio zdobył on wielką popularność, a przecież nie od tego poezja jest, żeby ją polityką obarczać (już w jednym okresie to było powszechne, Pan to pamięta lepiej, niż ja). Gdyby każdy z nas zrezygnował z prozy w komentarzach politycznych, za kilka lat wszyscy musielibyśmy pisać "Poematy dla dorosłych", jak Ważyk. Poezję kaleczą takie twory częstochowskie "z Milanówka". Obojętnie na którą stronę by je przechylać - czy PiS, czy PO; na miłość boską...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2010 16:55

Nie ważnym jest to, że 5* przybijam, ważnym natomiast jest to, że tekst jest wspaniale napisany. Przysłowiowy strzał w dyszkę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ręce opadają, serce mdleje,

Jak patrzę na to, co w Polsce się Dzieje.

PO-wiak każdy, co na urzędzie siedzi.

Nic nie robi, tylko o szkodliwości PiS-u bredzi.

Doniosłością osiągnięć Platformy się przechwala.

Nic złego, na Nią powiedzieć nie pozwala.

Tymczasem PR-owcy rządowi Polaków na siebie napuścili

Winą, jednak - za podział Polaków - Kaczyńskiego obarczyli.

Uczynili to z wielką perfekcją i wprawą.

A zmanipulowani Polacy biją im za to brawo.

Swoją żółcią nienawiści Kaczyńskiego i PiS oblali.

Aby żadnej skazy na swej "niewinności", nie doznali.

Fachowcy to czynili, więc skutek odnieśli doskonały.

Który przysporzył Platformie, wśród Polaków chwały.

Bo większość Polaków jest taka,

Że nikogo bardziej nie posłucha, jak cwaniaka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

cwaniaków w PO, jest dostatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu -> http://www.youtube.com/watch?v=ZLtocKqUq_E
;)

Proszę pamiętać ;) Bez złych emocji. Nic złego nie miałem na myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja i tak wierzę, że Polska jest jednością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromne 5*!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, to tylko chwila i tylko nadzieja. Powoli się wszystko wyrównuje. Karków się nie uchowa, niestety. A swoją drogą, nikt nie robił badań na temat pochodzenia "warszawskich krzyżowców" :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia świadczy na niekorzyść Warszawy. Wszystkie zło dla Polski zaczęło się właśnie od przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy. Jak by nie patrzył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.