Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9484 miejsce

Nie przerywajmy wiecznego snu bohatera bitwy pod Oliwą ...

... to stanowisko archeologów i antropologów, biorących udział w badaniach prowadzonych w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

W czwartkowe popołudnie, 3 sierpnia, nad miejscem, gdzie w 1627 r. pochowany został admirał Arend Dickmann, odbyła się burza mózgów. Archeolodzy, profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Lech Czerniak i dr Arkadiusz Koperkiewicz, dyskutowali z antropologami z Uniwersytetu w Poznaniu, prof. dr. hab. Januszem Piontkiem i mgr Beatą Iwanek, na temat sensu kontynuowania wykopalisk archeologicznych w miejscu pochówku admirała.

Celem badań było potwierdzenie informacji zdobytych przez badaczy Stanisława Flisa i  Jakuba Szczepańskiego, jakoby Arend Dickmann pochowany został w kwaterze nr 238 przy północnej ścianie prezbiterium.

Archeolodzy na głębokości około dwóch metrów odkopali dwie, bardzo dobrze zachowane trumny, które wskazują na całkowitą zgodność danych zawartych w księgach grzebalnych z aktualnym stanem rzeczy i świadczą o nienaruszonym układzie krypty. To z kolei, pozwala z całą pewnością stwierdzić, że Arend Dickmann jest pochowany w badanej kwaterze. 

- Na ile posuniemy swoją wiedzę, wydobywając na powierzchnię piętnaście trumien, które znajdują się nad grobem admirała? Ja mam duże wątpliwości, czy trzeba wykopywać szczątki pochowanych nad nim ludzi. Uszanujmy ich. Odpowiedź na nurtujące nas pytanie już uzyskaliśmy – powiedział nad kryptą profesor Lech Czerniak.

Taka też była konkluzja pozostałych uczestników dyskusji, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta we wrześniu, kiedy wypowiedzą się w sprawie Wojewódzka Rada Konserwatorska oraz gospodarz bazyliki Mariackiej.

Wszyscy, którzy brali udział w poszukiwaniu miejsca pochówku Arenda Dickmanna, mają nadzieję, że znajdą się środki na tablicę pamiątkową poświęconą bohaterowi. Miejsce nad kryptą nr 238 w bazylice Mariackiej w Gdańsku czeka…

 

Przy okazji przyglądania się pracom prowadzonym w bazylice, miałam okazję porozmawiać z Beatą Iwanek i jej mężem Januszem Piontkiem o niezwykłej, acz mało znanej dziedzinie nauki, jaką jest antropologia. Ale to już temat na kolejny artykuł…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To Ewo nieźle trafiłaś, bo J. Piontek to jeden z najlepszych współczesnych antropologów fizycznych, choć sam wolę W. Kozak - Zychman, bo jest bardziej skrupulatna w tym co robi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.