Facebook Google+ Twitter

Nie same perły w Ciechocinku

Ciechocinek to nasz największy nizinny kurort. Historię odkrycia jego leczniczych źródeł można bez trudu odczytać w internetowej przeglądarce. Wyświetli się prawie wszystko, co powinno zachęcić nas do przyjazdu i kuracji w tym urokliwym mieście.

ciechociński pomnik / Fot. Piotr KalinowskiSą jednak rzeczy, których na tych oficjalnych stronach nie znajdziemy, bo są wstydliwe i niezręczne, a może nawet odstraszające.

Uzdrowiska


Rozmach lat siedemdziesiątych w budowaniu wszystkiego, co przyszło na myśl ówczesnym decydentom nie ominął Ciechocinka, gdzie pobudowano z ogromnym rozmachem wiele domów sanatoryjnych: dla wojskowych, kolejarzy, kierowów, nauczycieli, obywatelskiej milicji, pocztowców, drogowców itd. Teraz niektóre uzdrowiska straszą pustymi oknami, inne w komercyjnym uścisku nowych właścicieli goniąc za zyskiem, zawężają wydatki.

W tym pięknym miasteczku, z ciekawą architekturą, z wieloma zabytkowymi budynkami można znaleźć budowle, o których Bóg i ludzie dawno zapomnieli, chociaż znajdują się w centralnych punktach miasta.

Ku czci Czerwonoamistów


Pierwszą z nich jest bez wątpienia dziwaczny pomnik stojący w centrum Ciechocinka. Pomnik, jakich w Polsce już niewiele.

Kiedy pytam, komu jest poświecony, nikt nie potrafi, albo nie chce powiedzieć. Wreszcie, jeden z dorożkarzy nie wytrzymuje i mówi: To jest pomnik dla naszych wschodnich wyzwolicieli. Przyszli, poszli, pomnik został i nie ma kto go rozebrać, więc sam się powoli rozpada. Jeszcze jakieś nieszczęście się stanie.

"Pomnik widmo" (bo bez tablicy) stoi w środku kurortu na placu Gdańskim. Ochlapany całą paletą farb, ozdobiony niecenzuralnymi napisami, z wybitą w środku dziurą, spogląda na ciechocińskie tężnie lub na ciechocińską pocztę i sznur stojących pod nią dorożek. pomnik / Fot. Piotr Kalinowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.