Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2451 miejsce

Nie siedź przed komputerem, wyjdź na powietrze!

Często zastanawiamy się, co może być przyczyną osłabienia naszej kondycji, bólu głowy czy tzw. "dołka psychicznego"?

 / Fot. André Karwath aka Aka, CC2,5
Tego typu dolegliwości zazwyczaj występują u osób przebywających większą część dnia w w pomieszczeniach zamkniętych, przed komputerem czy laptopem, rzadko (lub wcale) korzystających ze spacerów czy uprawiających jakiś sport. W weekendy zamiast korzystać z wolnego czasu i zaplanować wycieczkę plenerową, niektórzy całymi rodzinami szwendają się po hipermarketach, gdyż uważają, że jest to jedyna chwila, w której mogą załatwić „trzy w jednym”, czyli: pobyć z rodziną, zrobić zakupy i zjeść coś na miejscu (tym sposobem nie trzeba gotować obiadu w domu).
Od poniedziałku do soboty, tam i z powrotem kursują samochodem, większość sprawunków załatwiają za pomocą telefonów komórkowych. Wszystko wskazuje na to, że znaczny procent ludzi korzystających z nowoczesnych urządzeń najnowszej techniki nie ma bladego pojęcia na temat niebezpieczeństw, jakie kryją się w polu emisji szkodliwych jonów dodatnich.
Jak wiadomo, w naszym powietrzu stale krążą jony. Chcąc bliżej sprecyzować czytelnikowi, czym są wyżej wymienione jony, możemy powiedzieć, że powstają one na skutek oddziaływania określonej ilości energii na cząstkę gazu (powietrza). Energia ta bierze się zarówno z promieniowania kosmicznego, jak i substancji radioaktywnych, występujących w skorupie ziemskiej. W wyniku działania wspomnianą energią, cząsteczka pozbawiona elektronu staje się jonem dodatnim, zaś ta, do której przyłącza się oderwany elektron tworzy jon ujemny. W wyniku zderzania się cząsteczek elektron ulega Tryskająca woda (wodospady, kaskady rzeczne czy fale morskie podczas sztormu) zawiera wysokie stężenie jonów ujemnych / Fot. J.E.Lampertprzemieszczaniu. Prawidłowy stosunek jonów dodatnich do ujemnych powinien wynosić 1:1,5 (lub 1:2,0).
A co się dzieje gdy ta proporcja zostaje zakłócona? Wtedy odczuwamy niepokój, zawroty głowy, duszności, bóle stawów czy nawet objawy depresji, których z pewnością nie kojarzymy ani z wiejącym suchym wiatrem, ani z pełnią księżyca, ani nie podejrzewamy, że źródło naszych dolegliwości może znajdować się w naszych mieszkaniach!
Telewizory, komputery, laptopy, czy jakikolwiek inny sprzęt elektryczny, plus modne i nieodzowne na co dzień – telefony komórkowe, emitują mnóstwo jonów dodatnich! Również tapicerki, tapety, syntetyczna odzież, plus plastikowe obudowy, czy zabawki emitują te szkodliwe dla naszego zdrowia jony! Okazuje się, że również nieobojętne są dla naszego samopoczucia wiejące suche wiatry(w Polsce tzw. halny).
Co zrobić, żeby uchronić się przed jonami dodatnimi? Naukowcy zalecają przebywanie na powietrzu, zwłaszcza: w lesie, w górach i nad morzem. Inżynier Augusto Vanoni z Argentyńskiego Instytutu Badań Jonizacji podaje, że największe stężenie jonów ujemnych występuje po burzy (2000/1 cm³), potem w górach, następnie na wsi, w dalszej kolejności w małych Wysokie stężenie jonów ujemnych występuje w górach.(Beskidy/2010r.) / Fot. M.Smakmiastach, potem dużych, a najmniej w pomieszczeniach zamkniętych (poniżej 10/1 cm³). Zastanówmy się więc: ile czasu spędzamy w poszczególnych miejscach i w jaki sposób możemy wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia, żeby zapobiec chorobie?
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Rafale, w wyżej opisanym przypadku, warto zakupić laptop, którego zawsze można schować;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ojciec wchodzi na fa­cebooka i pisze na tablicy syna ...syn­ku jak się masz...? ..."Tęskni­my za Tobą z mamą, tak bar­dzo chcieli­byśmy Cię zo­baczyć, przy­tulić, więc wyłącz kom­pu­ter i chodź na kolację”... !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się Pani Janino , ruch na Świerzym powietrzu , to jest to czego potrzebujemy jak najwięcej.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.