Facebook Google+ Twitter

Nie! - śmieciom w rzekach! Recykling rejs Dominika Dobrowolskiego

Współautorzy: Barbara Podgórska

Z Dominikiem Dobrowolskim „szalonym” fanem ekologii, wszelkiej edukacji proekologicznej oraz recyklingu, redaktorem portalu www.cycling-recycling.eu rozmawia Adam K. Podgórski

 / Fot. Udostępnione przez Dominika DobrowolskiegoLedwo co wróciłeś z rowerowej wyprawy do Brukseli, gdzie "zainaugurowałeś" polską prezydencję w Unii Europejskiej, a już wskakujesz do kajaka i spływasz do Bałtyku.
Dokładnie do Szczecina, a to 100 km bliżej. Faktycznie, jutro, 8 sierpnia rozpoczynam kolejną wyprawę ekologiczną - „Recykling rejs”. To kontynuacja zeszłorocznej eskapady rowerowej wokół Bałtyku, w ramach której na dystansie nieomal 6 tysięcy kilometrów zachęcałem do ochrony Bałtyku przed śmieciami.

Po niej doszedłem („dojechałem”?) do wniosku, że aby walczyć o czystość Bałtyku, trzeba dosłownie i w przenośni sięgnąć do źródła. Dlatego postanowiłem powiedzieć o źródłach zanieczyszczenia morza, a źródłem brudów są między innymi polskie rzeki. Rzeki którymi wrzucane przez nas śmieci spływają do morza. Śmiecimy, a później dziwimy się, że Bałtyk zakwita, a plaże po wiosennych czy jesiennych sztormach zamieniają się w śmietniska. Nie biorą się one z niczego.

 / Fot. Udostępnione przez Dominika DobrowolskiegoSpływam zatem Odrą z planem edukacji mieszkańców nadodrzańskich regionów, aby zadbali „o swoje kawałki rzeki”, żeby je zaadaptowali, aby zatroszczyli się o czystość brzegów.

Dlaczego wybrałeś akurat Odrę?
Odra to druga co do wielkości rzeka naszego kraju (13.w Europie), ma dwa oblicza. Większość z Polaków, łącznie z samymi mieszkańcami brzegów Odry, zwykło postrzegać ją jako rzekę nieciekawą - uregulowaną i ujarzmioną. Wizję tę, co prawda, trochę zaburzyła powódź 1997 roku, a zainteresowanie Odrą wzrosło, chociaż wciąż mało kto zna drugie oblicze. Dzikiej krainy pełnej zarośniętych starorzeczy, nieprzebytych bagien, torfowisk i najbogatszych ekosystemów naszej strefy klimatycznej - lasów podmokłych. Odra jest rzeką wyjątkową, lecz wiedza o niej w społeczeństwie, jest niestety znikoma. Odrzańska dolina to bezcenny ekologiczny korytarz o znaczeniu europejskim. Największą wartość przyrodniczą mają wilgotne lasy odrzańskie, łęgi, grądy i olsy. Zaśmiecanie Odry oznacza zaśmiecanie i degradowanie unikatowych obszarów, a zatem niszczenie naszego narodowego skarbu.

 / Fot. Udostępnione przez Dominika DobrowolskiegoJak zaplanowałeś trasę spływu?
Z prądem. Spływ nie wymaga specjalnej nawigacji. Startuję we Wrocławiu 8 sierpnia, i mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodnie dopłynę do Wałów Chrobrego w Szczecinie. Po drodze: jedna śluza w Brzegu Dolnym i kilka obszarów ze starorzeczami, w które zamierzam się zapuścić.

Noclegi w namiocie, może gdzieś w nielicznych przystaniach. Jedzenie i wodę pakuję do kajaka.

Czy oprócz wiosłowania planujesz spotkania z ludźmi?
Zaplanowałem minimum 16 przystanków, zawiadomiłem media, lokalne organizacje i samorządy chętne do spotkania i podgadania. Bo jest o czym dyskutować! Zapraszam także do wspólnego spływania. Jeżeli komuś przyjdzie do głowy pomysł do przyłączenia się, gdzieś na odrzańskim szlaku, będzie mi niezwykle miło.

Wyprawę nazwałeś „Recykling Rejs”. Mówiłeś o trasie i Odrze, zatem jak ma się do tego „recykling”?
Zamierzam pokazać, że realną alternatywą dla śmiecenia jest recykling. Doskonałym przykładem materiału, który zamiast pływać w rzece, powinien być ponownie wykorzystany są różnego rodzaje opakowania z tworzyw. Plastikowe odpady to cenny surowiec wtórny, który można zagospodarować na wiele sposobów, poprzez recykling. Dla przykładu: z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a z 450 plastikowych pudełek po proszku do prania – trzyosobową parkową ławkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Drogi Panie Slawek!
W jaki sposób Pan Dominik Dobrowolski żeruje na ochronie środowiska? Czy czerpie z tego korzyści? Jesli ktos umiejetnie lączy osobiste pasje sportowe i skolnnosci do dużego wysilku, by nie rzec poswięcenia, z propagowaniem haseł proekoloicznych, z budzeniem wrazliwosci ludzi, z rozszerzaniem wiedzy społecznej, to temu trzeba jedynie przyklasnąc. A umiejetnosci znajdowania sponsorow, pozazdrościć, w pozytywnym sensie. Oby jak najdlużej zdobywał sponsorów i poparcie medialne dla tego, co robi. Pozdrawiam serdecznie- Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! teraz moj komentarz jest bezprzedmiotowy i należałoby go skasować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aktualny tytuł kompletnie wypacza sens i idę przedsięwzięcia Pana Dominika.
W sprawie tytułu: Nie dla śmieci w rzekach! Recykling rejs Dominika Dobrowolskiego
napisałam do autora. Autor odpisał mi, że jego tytuł został zmieniony przez moderatora. - przepraszam, ręce mi opadły.

Brakuje cudzysłowu >> "NIE!" - dla śmieci. A poza tym to chyba nie jest rejs a spływ kajakiem. Chyba, że kajak ten ma żagiel albo motorek zasilający.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Slawek
  • Slawek
  • 07.08.2011 19:14

Pan DD żeruje na ochronie środowiska od dawna i chciałby aby jeszcze długie lata było tak jak jest aby znaleźć sponsorów jego pseudo-eko-edukacji - to minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski wprowadza rewolucję śmieciową - czytać więcej na google.pl po wklejeniu hasła "prezydent podpisał ustawę śmieciową"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy wywiad ....gratuluje !

Komentarz został ukrytyrozwiń

IDEE NAMACALNE, JAK WŁASNY NOS

Jeśli mnie ktoś zapyta o to, czego mi najbardziej w Polsce brakuje (a nikt nie zapyta - bo kogo to może obchodzić) - powiedziałbym, że konkretnych ludzi.
Tak było do dzisiaj.
Jest DOMINIK!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czyścioch
  • Czyścioch
  • 07.08.2011 15:37

Ciekawy i pouczający wywiad - trzeba zacząć od źródeł zanieczyszczeń - czyli wkroczyć do między innymi do naszych łazienek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

i o to właśie rzecz cała. Pan pan. Dominik pływa kajakiem, a ja piszę od dwudziestu lat.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się pod akcją obiema rękami i nogami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.