Facebook Google+ Twitter

Nie szukajmy tabletki szczęścia

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-07-05 11:14

Melatonina jest idealnym środkiem w tzw. zespole opóźnionej fazy snu. Rozmowa z endokrynologiem prof. Michałem Karaskiem.


Rozmowa z prof. dr. hab. med. MICHAŁEM KARASKIEM, endokrynologiem z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Czy hasło: "To idzie starość” przylega do rzeczywistości?
- Niestety, zmniejsza się liczba urodzeń, a wydłuża się wiek życia. Rośnie liczba ludzi po 65 roku życia, przybywa 80 -latków, 100-latków, choć to różnie rozkłada się w świecie. Najdłużej żyją Japończycy, mają wielu superstolatków, po 105 roku życia.

- Jakie konsekwencje wynikają z wydłużania się życia?
- Rodzi to poważne problemy ekonomiczne i medyczne. Ekonomiczne, bo zmienia się proporcja ludzi w wieku emerytalnym do aktywnych zawodowo. Medyczne, bo z liczbą osób starszych rośnie liczba chorób i dolegliwości związanych z wiekiem.

- Czy i jak przygotowujemy się do nadchodzącej "epoki stulatków”?
- Nie szukajmy eliksiru młodości. Starzenia nie zatrzymamy, to proces nieuchronny. Ale trzeba coś robić, żeby starzeć się łagodniej. Zmieniać styl życia, aby w wieku zasłużonego odpoczynku być jak najdłużej samodzielni i sprawni. Można zmniejszać różne dolegliwości.

- Jedną z takich dręczących dolegliwości jest bezsenność, prawda?
- Ponad 70 proc. osób starszych ma kłopoty ze snem. Z wiekiem spada wydzielanie się melatoniny. Jest to hormon niewielkiego gruczołu dokrewnego, zlokalizowanego w środku mózgu, na szyszynce.

- Potocznie mówi się, że starszym osobom nie potrzeba już tak wiele snu…
-…że się już w życiu naspali - to nieprawda. Starszy człowiek bardzo potrzebuje snu, bo od tego zależy jakość życia. Podkreślam: "jakość”! Endokrylogia starzenia to modny i bardzo ważny temat. Stara się mówić o udziale hormonów, w tym też malatoniny, w starzeniu się i łagodzeniu tego procesu.
- I co więc można powiedzieć o roli tego hormonu?
- Melatonina wydziela się praktycznie w nocy, stąd nazwa "hormon snu”. Nie wiemy jeszcze, jak spadek wydzielania melatoniny z wiekiem wpływa na proces starzenia (to wymaga badań). Ale wiadomo, że podanie melatoniny korzystnie działa na organizm osób starszych. Wspomaga leczenie wielu chorób, jest wymiataczem wolnych rodników i regulatorem w zaburzeniach snu, nie tylko u osób starszych! Od kilku lat melatonina dostępna jest na na naszym rynku.

- Kiedy i jak należy lek stosować?

- Po melatoninę powinno się siegać, gdy zaczynają się pierwsze objawy zaburzenia snu. Może to być około 40 roku życia, a po 50. na pewno warto stosować lek. Melatonina jest idealnym środkiem w tzw. zespole opóźnionej fazy snu. Jest to taki zespół, który bardzo często dotyka młodych ludzi, np. studentów: chodzą spać o drugiej, trzeciej w nocy, a wstawanie dla nich to istny horror. Badania dowiodły, że po trzech miesiącach kuracji zasypianie przyśpiesza się o dwie godziny i czas wstawania też o dwie. To jest coś.
Pamiętajmy, że to lek, który wymaga dłuższego, 2-3 tygodniowego stosowania. Nie należy jednak siegać po melatoninę jak po natychmiastowy środek nasenny, czy "tabletkę szczęścia”. To nie zadziała.

Rozmawiała Justyna Woś
Fot DARIUSZ DELMANOWICZ

Obecnie w Polsce żyje 6,5 mln. osób powyżej 65 roku . Za 15 lat będzie ok. 10 milionów. Co czwarty Polak będzie wymagał specjalistycznej opieki.

Japończycy przebadali 350 superstulatków (osoby po 105 lat) na wyspie Okinawa. Wśród nich tylko 70 mężczyzn, ale każdy sprawny, żyjący w swoim środowisku. Zaś 280 kobiet - wszystkie w domu starców, niedołężne, wymagające opieki.

Prof. Michał Karasek, przewodniczyl IV Podkarpackiej Konferencji Endykronologicznej - Diabetologicznej (26-27 bm.) w Przemyślu. Wygłosił wykład pt. "Rola melatoniny w procesie starzenia”. Mówiono o postępach w endokrynologii i diabetologii, diagnostyce i leczeniu poprawie jakości życia na starość. Patronat naukowy: Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Śląska Akademia Medyczna .

D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.