Facebook Google+ Twitter

Nie trujcie, czyli jak zorganizować u siebie Dzień Czystego Powietrza

Już po raz trzeci Fundacja Ekologiczna ARKA organizuje Dzień Czystego Powietrza jako element ogólnopolskiej kampanii "Nie trujcie!", której celem jest doprowadzenie do przestrzegania w Polsce zakazu palenia śmieci.

Kukła Smoga. / Fot. Fundacja Arka14 listopada warto udać się na ul. Chmielną przy Galerii Centrum w Warszawie, gdzie o godzinie 12.00 roztańczony, ziejący ogniem Smog (kukła smoka wykonana ze śmieci spalanych zazwyczaj w piecach domowych) wraz z dziećmi z warszawskich szkół będzie przekonywał przechodniów, by nie godzili się na zatruwanie powietrza przez swoich sąsiadów. Problem palenia śmieci w piecach domowych nie dotyczy tylko ubogich wsi. To raczej problem niewyedukowanych. W całym kraju, na osiedlach domków jednorodzinnych i w dzielnicach willowych są ludzie, którym trzeba wykrzyczeć Nie trujcie! Trzeba ludzi doinformować, nauczyć, a jak nie pomoże to i postraszyć prawnymi konsekwencjami łamania obowiązującego zakazu palenia śmieci - piszą organizatorzy protestu.

Podczas wydarzenia będą rozdawane ulotki, rozwieszane transparenty, a rytm całemu wydarzeniu nadadzą przeszkadzajki z butelek plastikowych i okrzyki. Dziennikarze otrzymają pakiet materiałów oraz informacje w jakich miejscach organizowany jest Dzień Czystego Powietrza. Do Fundacji zgłosiło się ponad 100 miejscowości w całym kraju, w których organizowany będą podobne obchody. Organizatorzy zachęcają, aby podczas tegorocznego „ III Dnia Czystego Powietrza” wyjść z ekologicznym przesłaniem poza mury budynków. Trzeba zwrócić uwagę społeczeństwa na problem palenia śmieci w domowych piecach:
- Zorganizować barwny korowód, który przejdzie po miejscowości rozdając ulotki informacyjne.
- Zaprosić na happening lokalnych dziennikarzy, aby informacje o wydarzeniu ukazały się w mediach.

Aby przyciągnąć uwagę przechodniów i dziennikarzy w korowodzie powinna uczestniczyć dużych rozmiarów kukła smoka. Taki „Smog recyklingu”, wykonany z surowców, nadających się do recyklingu nada wydarzeniu także bardziej spektakularny charakter. Ponadto udział w korowodzie „Smoga recyklingu”, nie jest przypadkowy. Jedną z przyczyn tworzenia się smogu, który zawiera szkodliwe związki chemiczne oraz pyły, jest spalanie w domach surowców, z których powstanie kukła (plastik, tkaniny).

Należy przypominać, że - 28 000 Polaków, co roku umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza (raport Komisji Europejskiej 2005 rok).
- Podczas spalania śmieci emitujemy do atmosfery: tlenek węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, metale ciężkie, dioksyny i furany.
- Za palenie śmieci sąd grodzki może wymierzyć grzywnę w wysokości 5 000 zł.
-
Obliczono także, iż czystość naszego powietrza ma bezpośredni wpływ na naszą pracę i rozwój gospodarki. Średnio pół dnia absencji chorobowej przeciętnego Europejczyka wywołana jest złym stanem powietrza.
Organizatorzy czekają na relacje i zdjęcia wykonanych stworów - potworów, z których na stronie Fundacji Arka
powstanie solidna galeria „Smogów recyklingu” z całej Polski.
opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez organizatorów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) Za poruszenie tego tematu . Pozdrawiam .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.