Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2172 miejsce

Nie trzeba płacić abonamentu za radio w telefonie

Od kilku lat producenci telefonów, odtwarzaczy MP3 oraz portale internetowe oferują nam możliwość słuchania radia. Czy w tej sytuacji powinniśmy płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Za słuchanie radia w telefonie nikt od nas abonamentu nie zażąda. Przynajmniej na razie... / Fot. Przemysław TrubalskiWątpliwości nękały mnie od kiedy kupiłem mp3. Postanowiłem więc wszystkiego się dowiedzieć. Najpierw zwróciłem się do polskich operatorów sieci komórkowych z zapytaniem czy powinienem płacić. Oto odpowiedzi na to pytanie:

Bogumiła Pachocka z Polkomtel S.A. napisała: "Uprzejmie Panu wyjaśniam, że Użytkownik korzystający z telefonu z wbudowanym radiem nie płaci za abonament radiowy. Na rzecz Polkomtel S.A. klient nie musi uiszczać żadnych dodatkowych opłat oprócz przewidzianych w cenniku. Polkomtel S.A. zajmuje się wyłącznie świadczeniem usług."

Marek Kloc z PTK Centertel Sp. z o.o.: "W odpowiedzi na Pana pytanie, informuję, że w Polsce korzystanie z radia w telefonie komórkowym jest bezpłatne. Opłata nie może być pobierana przez Operatora telefonii komórkowej ani przez producenta samego telefonu, ponieważ nie jest usługą żadnego z podmiotów. Opłata mogłaby być pobierana tylko przez KRRiT, która jeszcze tego nie wymaga." Dodając ciekawostkę: "Natomiast od 01-01-2007 w niemieckim systemie podatkowym została wprowadzona zmiana i opłata radiowa za komputery stacjonarne, laptopy oraz telefony komórkowe, które maja dostęp do Internetu." Szczegóły można znaleźć na www.wirtschaft-polen.de/pl/przewodnik.podatkirfn2007.php.

Piotr Tronina z sieci Era: "Uprzejmie informuję, że Polska Telefonia Cyfrowa Operator sieci Era nie jest upoważniona do pobierania czy wypowiadania się o opłatach abonamentowych w podanym przez Pana zakresie, dlatego też w celu uzyskania odpowiedzi mogę sugerować jedynie bezpośredni kontakt z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji i zadanie tych samych pytań, które pojawiły się w korespondencji do nas kierowanej."

Idąc za radą Piotra Tronina skierowałem pytanie do KRRiT. Po kilku ponagleniach i skierowaniu mojego pytania do departamentu ekonomicznego Rady, dostałem oczekiwaną odpowiedź od Jacek Kuffela, dyrektora departamentu ekonomicznego w Biurze KRRiT: "Odpowiadając na zadane pytanie informuję, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem. Charakteru odbiornika nie mają natomiast urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych."

Uff, zatem posiadacze telefonów mają spokojną głowę, bo nie muszą płacić. Niestety, z treści pisma wynika, że za radio w samochodzie, niestety - tak .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Roguś
  • Krzysztof Roguś
  • 29.03.2012 22:57

www.workforus.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny temat - plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki wszystkim za komentarze i oczywiscie za plusiki

a i bym zapomniał, Tobie Przemku za pozowanie mimo wyglądu :)

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z WSH - to samo słyszałem od wykładowców:) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

wsh - Masz rację, jedna osoba jeden abonament a odbiorników nawet sto!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za informacje. PLUS. Tak za radio w samochodzie trzeba płacić, ale z tego co słyszałem od wykładowców, jeśli się opłaca już abonament w domu to samochód - radio jest również opłacony ( jeśli na tą samą osobę jest abonament i samochód ). Zatem "JEDYNIE" w domu trzeba płacić.. :) Pozdro

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale wiem, ze fotka nie Twoja ;) Nie ma to jak pomoc Przemka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też mi się tak wydaję Maćku

Natalia, fotka niejest moja, dodał ją moderator
ale dzięki za plusa ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.