Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34938 miejsce

Nie tylko Czas Apokalipsy

Dla wszystkich pasjonatów fotografii i historii najnowszej wizyta w Fotoplastikonie Warszawskim to punkt obowiązkowy

Od dzisiaj w Fotoplastikonie Warszawskim można oglądać kolekcję zdjęć Chrisa Niedenthala z okresu stanu wojennego. Dwadzieścia siedem lat temu słynny fotoreporter pracował jako polski korespondent „Newsweeka”. Gdy ogłoszono stan wojenny, pozostał w Polsce, przekazując wykonane prace turystom i innym osobom wracającym na Zachód z prośbą o dostarczenie do redakcji. Ze zdjęć wykonanych po 13 grudnia na wystawę wybrano 48 prac, dokumentujących zarówno działania wojskowe i przemówienia dostojników partyjnych, jak i toczące się obok życie codzienne.

Znawców twórczości Niedenthala z pewnością zdziwi brak najsłynniejszej fotografii przedstawiającej opancerzony wóz przed kinem Moskwa z wielkim szyldem wyświetlanego właśnie filmu „Czas Apokalipsy”. Chris Niedenthal nie chce być jednak postrzegany jako „autor jednego zdjęcia”, stąd decyzja o wyborze mniej znanych prac.

Fotografie z czasów stanu wojennego zostały po raz pierwszy opracowane stereoskopowo, co umożliwia obejrzenie ich w „trójwymiarze” dzięki specjalnej technologii, sięgającej jeszcze XIX wieku. Jak można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, które objęło swoim patronatem Fotoplastikon Warszawski, wystawa prac Chrisa Niedenthala to początek projektu uzupełniania zbiorów archiwum Fotoplastikonu, kończących się na latach 60. Możemy zatem liczyć na kolejne ciekawe prezentacje w przyszłości.

Zdjęcia można oglądać od 11 grudnia 2008 do 7 stycznia 2009, w Fotoplastikonie Warszawskim, Al. Jerozolimskie 51. Godziny otwarcia: 10-18 (codziennie oprócz wtorków). Wstęp: 1 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Chętnie się wybiorę, dziękuje za informację. Opłata za wstęp taka symboliczna. Czy to jakiś chwyt reklamowy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.