Facebook Google+ Twitter

Nie tylko Matka Polka. Czas obalić stereotyp polskiej kobiety

Od czasów walki o równouprawnienie minęło już kilka stuleci. Obecnie trudno sobie wyobrazić, że w zamierzchłych czasach niewiasty nie miały wstępu na wyższe uczelnie. Dziś walczą z krzywdzącym stereotypem, że miejsce kobiety jest w kuchni.

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że Polki są najlepiej wykształconymi mieszkankami Unii Europejskiej. Aż 44 proc. z nich kończy studia na wyższych uczelniach. Jak się okazuje, panowie nie mają aż tak wielkich ambicji, gdyż tytuł magistra i równorzędny zyskuje 41 proc. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pracowników naukowych w stopniu doktora. Kobiety stanowią 28,2 proc., natomiast mężczyźni 16,7 proc. Tu różnica jest już nieco wyższa.

Kobieta czytająca


Od połowy lat dziewięćdziesiątych kobiety częściej sięgają po lekturę książek niż płeć przeciwna. Co więcej, niewiasty czytają intensywniej. Jak podają najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie Biblioteki Narodowej, okazuje się, że statystyczna białogłowa czyta do siedmiu książek rocznie. Niekoniecznie w tradycyjnej, kartkowej postaci. W dobie internetu książka odchodzi do lamusa, a spora część czytelniczek przyznaje, że korzysta z wydań elektronicznych. I nic w tym dziwnego, skoro bez wychodzenia z domu, można w ciągu kilku minut nabyć nową lekturę, a na forach internetowych dla moli książkowych można dyskutować o przeczytanej powieści. Czytelniczki wybierają powieści obyczajowe, psychologiczne i romanse. Poza powieścią typowo epicką, do ich rąk trafiają poradniki i czasopisma. Mężczyźni natomiast przegrywają z kretesem, czytują niewiele. Do gatunków preferowanych przez panów należą kryminał i powieść akcji.

Wiedza pod ręką


Nie tylko książka w elektronicznej postaci cieszy się rosnącą popularnością. Coraz częściej zamiast standardowego long playera melomani zakupują utwory w formie mp3 bez wychodzenia z domu. Szkoły językowe oferują kursy prowadzone metodą e-learningu, czyli na odległość. Aby podnieść swoje kwalifikacje, wystarczy wybrać interesujące szkolenie. Na antenie programu czwartego Polskiego Radia Bartłomiej Antczak, specjalista od nauki przez internet podkreślał, że proces przyswajania wiedzy jest zawsze taki sam. Tu po prostu swoje zastosowanie znajduje technologia. Jak podają badania przeprowadzone przez bazę szkoleń i kursów online - Edustacja.pl, z takiej metody samorozwoju również częściej korzystają kobiety. Większość użytkowników tego portalu to białogłowy. Aż 64 proc. pań szkoli się bez wychodzenia z domu. Najczęściej są to młode mamy wychowujące dziecko oraz panie w wieku balzakowskim, które wykorzystując chwile wolnego podnoszą swoje kwalifikacje. Kobieta, dziewczyna, nastolatka dwudziestego pierwszego wieku jest świadoma wyzwań, jakie stawia przed nią współczesny świat. Nie chce być kokietowana na salonach i zupełnie nieporadna. Chce być niezależna, kreatywna, przedsiębiorcza. Z tego, co widać, wychodzi jej to całkiem nieźle. I dobrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z wnioskami;)) szczególnie dotyczącymi czytelnictwa, na pewno ja i moje znajome czytamy częściej niż faceci;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
mimi
  • mimi
  • 13.03.2011 21:59

Ale jak pies może ocalić związek?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewka
  • ewka
  • 13.03.2011 21:56

"Poki pies nas nie rozłączy" tak się nazywa, ponieważ w to normalne, pełne niepewnych sytuacje życie wkara się nowa posta. Maly pies, czany pudel Egon.Jest on jakby ostatnią deską ratunku dla przetrawnia związku Reni i Miachała- pary głównych bohaterów. W gruncie rzeczy więc to wcale nie gupi tytuł jesli wie się o co chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mimi
  • mimi
  • 13.03.2011 21:50

To ta książka o tym opowiada? Bo tytuł brzmi dość głupio.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewka
  • ewka
  • 13.03.2011 21:44

To ja proponuje "Póki pies nas nie rozłączy" właśnie Romualda Pawlaka. Opowiada o bardzo normalnych sparwach. O kryzysie w związku. O rożnych wyborach ludzi. O tym dlaczego tkwimy w sytuacjach, które już dawno nam się nie podobają…Taka książka obyczjaowa, poprzeplatana zabawnymi wątkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mimi
  • mimi
  • 13.03.2011 21:40

No..chętnei bym przeczytała jakąś romatyczną, ale i taką normalną książkę, o życiu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest pewna teoria o przetrwaniu gatunku...nagłośniona w "Seksmisji" Machulskiego:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też jestem kobietą pracującą, żadnej pracy się nie boję! Fajny tekst - Twój pierwszy :-) Powodzenia z kolejnymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.