Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13991 miejsce

Nie tylko na wakacje: literacko-filmowe wycieczki po Polsce

Dworzec King’s Cross w Londynie, "kawiarnia Amelii", nowozelandzkie plenery "Władcy Pierścieni" - to najpopularniejsze obecnie kierunki podróży do miejsc znanych z filmów i literatury, trendu nazwanego set jetting.

Ławeczka Tuwima w Łodzi / Fot. P. CiaptaczTakże w Polsce pojawia się coraz więcej tras i szlaków wpisujących się w tę modę Wiadomości24.pl / Fot. Wiadomości24.pl- szlak dziedzictwa filmowego Łodzi, Turystyczna Trasa Konopielki czy Warszawa Śladami Złego - to tylko niektóre z wielu, tworzone nie tylko instytucjonalnie, ale także przez osoby prywatne, zafascynowane światem bohaterów znanych z literatury i filmu. Oprócz istniejących na stałe tras, pojawiają się też związane z tą tematyką wydarzenia - jak przeprowadzona ostatnio przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Filmowa Gra Miejska, czy organizowany już od kilku lat spacer śladami Poematu o mieście Lublinie Czechowicza, odbywający się w pierwszą lipcową pełnię księżyca.

Bulwary Wiślane – tu grali w szachy bohaterowie filmu "Vinci" / Fot. B. WasylkiewiczW ten nurt wpisuje się także portal Fotokultura. Literacko-filmowa mapa Polski (http://www.fotokultura.com.pl), który jest wirtualnym przewodnikiem po świecie bohaterów literackich i filmowych, gromadząc rozsiane po całej Polsce miejsca związane z książką i filmem. Fotokultura, chociaż będą pojawiać się na niej gotowe trasy, to raczej zbiór punktów, na które warto zwrócić uwagę będąc w pobliżu, chociaż, oczywiście, zwłaszcza jeśli chodzi o plenery filmowe czy domy pisarzy, są to również udostępnione do zwiedzania obiekty muzealne, jak Zamek w Ogrodzieńcu (wystąpił w "Zemście" Andrzeja Wajdy) albo kopalnia soli w Wieliczce (zagrała w "Seksmisji"). Pojawiają się też ogólnodostępne miejsca, mijane na co dzień i oswojone - Pałac Kultury, Bulwary Wiślane w Krakowie czy ulica Piotrkowska w Łodzi. Mamy też propozycje odwiedzenia literackich miasteczek - nad Muszyną unosi się klimat poezji Adama Ziemianina, a atmosfera Dukli sprawia, że czujemy się jak bohaterowie Andrzeja Stasiuka.

Na portalu jest opisanych także kilkanaście miejsc związanych z pisarzami. Wycieczki szkolne pewnie skuszą się na Pałacyk w Oblęgorku, który Henrykowi Sienkiewiczowi podarował Naród z okazji 25-lecia pracy twórczej, ale indywidualni turyści może zwrócą uwagę na dworek w Rudawie, niedaleko Krakowa (niestety, do obejrzenia tylko z zewnątrz). Pobyt w tej miejscowości został pisarzowi zalecony przez lekarza. W okolicach Krakowa znajdują się też miejsca, w których realizowano ekranizacje sienkiewiczowskich powieści, na przykład "Ogniem i mieczem" kręcono m.in. w Ojcowskim Parku Narodowym.

Bracka w Krakowie – tym razem nie pada / Fot. P. CiaptaczZagraniczni twórcy zazwyczaj omijają Polskę, ale na Fotokulturze znajdziemy też kilka śladów po kręceniu międzynarodowych produkcji. Miłośnicy górskich wycieczek i Bollywoodu powinni koniecznie odwiedzić Polanę Płazówka, gdzie realizowany był film "Fanaa", zaś na podlaskim Zalewie Siemianówka nakręcono pościg po zamarzniętym jeziorze, znany z ekranizacji pierwszej części "Opowieści z Narnii" filmu "Lew, czarownica i stara szafa".

Na portalu znajdziemy nie tylko pomysły na wycieczki, ale także podpowiedzi, gdzie po spacerze można odpocząć. Bracka wśród krakowian nie słynie przecież z brzydkiej aury, ale klimatycznych kafejek. W Warszawie możemy poszukać kawiarni, w których bywała, i które uwieczniła w swoich piosenkach Agnieszka Osiecka. Odwiedzane przez poetkę miejsca często już zmieniły nazwę i charakter, ale na pewno uda się tam napić lepszej niż kiedyś kawy. Bardziej zgłodniałych podróżnych zaprasza Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, kusząc Specjałem Twardowskiego. Czy to o niej właśnie pisał Mickiewicz? Raczej wątpliwe, chociaż budynek istniał już w czasach wieszcza.

Docelowo miejsca i dzieła na portalu będą mogli dodawać także internauci bezpośrednio przez stronę, na razie materiały do opublikowania na stronie można przesyłać na adres mailowy fundacja@nadwyraz.pl. Już teraz zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze do tekstów i zdjęć.

Od 1 sierpnia do 30 września na Fotokulturze będzie trwał się konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie miejsca w Polsce związanego z filmem, literaturą i życiem pisarzy. Nagrodą dla zwycięzcy będzie weekendowy pobyt w wybranych hotelu należącym do Sieci Hoteli Historycznych. Wkrótce więcej informacji na ten temat, ale już teraz, będąc w ciekawych miejscach, nie zapomnicie zrobić zdjęcia.

Wiadomości24 są Patronem Medialnym Fotokultury i Partnerem konkursu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.