Facebook Google+ Twitter

Nie tylko sześciolatki

Trwa dyskusja w sprawie ewentualnego obowiązku posyłania sześciolatków do szkoły, ale cała otoczka tej sprawy wyraźnie pokazuje szerszy problem braku prawdziwego dialogu władzy ze społeczeństwem.

W obecnej rzeczywistości mamy szereg demokratycznych narzędzi z jakich społeczeństwo może korzystać, na przykład po zorganizowaniu się i zebraniu określonej liczby podpisów. Samo organizowanie się już jest problematyczne, bo oznacza nakład czasu i pracy bez jakiejkolwiek gratyfikacji, zatem muszą znaleźć się jacyś naprawdę zaangażowani ludzie, którzy taki temat pociągną. Jak już te podpisy uda się zebrać to mamy jasną informację, że obywatele wiedzą czego chcą i dają władzy, która rządzi przecież z nadania i w imieniu tychże obywateli, jasny sygnał, że w danej sprawie należy obywateli o zdanie spytać, na przykład w postaci referendum. Właśnie należy koniecznie spytać i niezależnie od obowiązujących przepisów powinno to być tak zwaną dobrą praktyką. Tak się buduje społeczeństwo obywatelskie, gdzie obywatel widzi jakąś nić łączącą go z władzą.

Tymczasem u nas rozwija się nie najlepsza tylko najgorsza praktyka, czyli zabijanie z trudem kiełkującego obywatelskiego ducha. Jak obywatele się zorganizują i zbiorą podpisy o przeprowadzenie referendum w danej sprawie to rządząca opcja wykorzystuje posiadaną w Sejmie większość i wniosek o referendum odrzuca. Warto tutaj wspomnieć, że ta opcja rządzi na podstawie poparcia coś około dwudziestu kilku procent uprawnionych do głosowania. A jak sprawa, z uwagi na wymiar, jest nie do odrzucenia w głosowaniu sejmowym, jak na przykład ostatnie referendum warszawskie, to władza na głowie stanie, zmobilizuje znanych zwolenników i media zaprzyjaźnione, aby referendum chociażby przez niedostateczną frekwencję było nieważne. Zatem nie ma woli ani chęci rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i liczenia się z głosem obywateli, dokąd nas to doprowadzi? No i czy warto w ogóle o tym pisać, bo napisano i powiedziano wiele i nikt sie tym specjalnie nie przejmuje.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.