Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28030 miejsce

Nie tylko Zastęp Trupich Głów czyli "Druga Harcerska Konspiracja"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-23 12:56

Terminem "drugiej konspiracji" określamy działalność podziemną skierowaną przeciwko armii radzieckiej oraz późniejszej władzy komunistycznej, która przez wielu uznawana była za nowego okupanta, tworzyli ją także harcerze.

książka Harcerskie Historie / Fot. skan okładki"Harcerska druga konspiracja" rozpoczęła swą działalność wraz z rozwiązaniem Szarych Szeregów przez Naczelnika Harcerzy, hm. Leona Marszałka "Jana" w styczniu 1945. Powyższy termin obejmuje też środowiska, które znajdowały się organizacyjnie poza Szarymi Szeregami, tzn. Organizację Harcerek, Harcerstwo Polskie oraz ludzi, którzy z racji swojego wieku nie mogli wstąpić do tej struktury.

Na terenie Pomorza w latach 1945-1956 działało kilkadziesiąt organizacji konspiracyjnych przeciwstawiających się tzw. władzy ludowej. Wiele z nich tworzyli ludzie młodzi i powiązani wcześniej z harcerstwem. Tropieni przez służbę bezpieczeństwa za swoją działalność niepodległościową byli oskarżani i stawiani przed sądami wojskowymi oraz cywilnymi. Poniżej przedstawiamy kilka organizacji zakwalifikowanych przez służby bezpieczeństwa jako organizacje harcerskie.

Grupa Młodzieżowa Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK była jedną z bardziej znaczących grup powojennej konspiracji. Jednym z podstawowych pionów w jej strukturze był pion kadry instruktorskiej ZHP. Kierował nim hm. Antoni Wasilewski ps. "Profesor". Pion ten przygotowywał się na długofalową aktywność i został zorganizowany z myślą o prowadzeniu działalności wychowawczej wśród młodzieży. Siłą rzeczy był kontynuatorem działalności "Czarnej Trzynastki Wileńskiej", założonej przez hm. Józefa Grzesiaka "Czarnego". 6 stycznia 1947 w Gdańsku w grupie wileńskich „repatriantów” rozważano o konieczności odbudowy harcerstwa o przedwojennej ideologii i ustalono, że na początku w grupie będą utrzymywane kontakty osobiste. Obok działającego środowiska gdańskiego, w sierpniu 1947 w Łodzi powstaje "Klub Sześciu". Władze bezpieczeństwa prowadziły w okresie od lipca 1948 do kwietnia 1949 aresztowania członków stowarzyszenia, w wyniku, czego skazano m.in. Antoniego Wasilewskiego na karę 3 lat więzienia oraz utratę praw na 2 lata.

Grom - Organizacja działająca w Helu w latach 1948-1952, założona przez Władysława Kawałka. Celem organizacji była walka o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę. Jej członkowie składali przysięgę wzorowaną na Prawie Harcerskim.

Harcerska Organizacja Podziemna – Iskra – Organizacja działająca w latach 1947-1950 na terenach województw: olsztyńskiego, dolnośląskiego, białostockiego i gdańskiego. Jej założycielem i komendantem był Wiesław Kazberuk, a zastępcą Ryszard Wrzos, a kapelanem ks. Józef Śmietana. Oboje byli członkami Komendy Hufca ZHP w Olsztynie. Prowadziła działalność propagandową. Założyciele organizacji wywodzili się z olsztyńskiego hufca, Kazberuk i Wrzos byli nawet członkami komendy hufca. Początkowo organizacja nosiła nazwę Komenda Chorągwi Harcerzy Armii Krajowej – Iskra, w terenie powołano szereg hufców – struktur lokalnych. W Gdańsku komendantem hufca tej organizacji był Witold Żenczykowski. Organizacja wydawała ulotki i własne pismo w których utrwalano prawdę o Katyniu, występowano w obronie aresztowanych. W 1950 roku na długoletnie więzienie skazano 25 osób z kierownictwa.

Harcerstwo - Działała w Smętowie w pow. Starogard Gdański, zajmowała się werbunkiem nowych członków, rozważała zdobycie broni. Kierował nią Brunon Perzyński.

Hufiec Wolnych Słowian – organizacja, której drużyna im. Stefana Batorego działała w Gdyni do 1948 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Kaci otrzymują wyroki link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, o ostatnich latach przed likwidacją harcesrtwa można przeczytać tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak, co nie zmienia faktu, że w grudniu 1956 roku się odrodziło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisał Pan, że "musieli harcerstwo zniszczyć" skoro zniszczyli to potem nie istniało prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, dziesięciolatków nikt nie zamykał, co najwyżej ich rodziców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, czy mówimy o tych samych latach 1950-1956?

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzieci walczące z Rosją? toż to preludium do kombatanctwa wojenni się pomału kończą to powojenni wchodzą na rynek odszkodowań i uprawnień i nikt mi tu nie powie że 10latkowie walczyli z mocarstwem atomowym,rynek kombatancki widocznie nie lubi pustki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielu moich kolegów było harcerzami. Jakoś nie zauważyłem żeby byli zniszczeni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

zniszczyć = unicestwić = odesłać w niebyt = skasować = delete

Komentarz został ukrytyrozwiń

W jakim sensie "zniszczyć"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.