Facebook Google+ Twitter

Nie udało się przestraszyć wielbicieli szwajcarskiej waluty

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-08-05 08:40

Próby zaostrzenia przepisów spełzły na niczym. Kredyty w walutach obcych wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które decydują się na kupno mieszkania. I nic nie wskazuje, aby miało się to szybko zmienić.

Od miesiąca obowiązują w bankach przepisy, które miały ograniczyć udzielanie kredytów hipotecznych w walutach obcych. Zmieniły się zasady obliczania zdolności kredytowej.

Teraz klient, który chce wziąć kredyt we frankach, powinien wykazać się zarobkami pozwalającymi spłacić mu kredyt złotówkowy i to powiększony o jedną piątą.

Teoretycznie zainteresowanie klientów kredytami walutowymi powinno więc znacznie się zmniejszyć. Okazuje się jednak, że jest inaczej.

– W lipcu mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby udzielonych kredytów hipotecznych. Ale jest to głównie wynik tego, że mamy wakacje – mówi Maciej Kossowski z Expandera.

Według niego nie zmieniła się natomiast struktura kredytów. Nadal bierzemy je głównie we frankach szwajcarskich. Po prostu banki znalazły sposób na najnowsze ograniczenia – część z nich tak zmieniła swoje kalkulatory kredytowe, aby umożliwić klientowi spełnienie warunków, czyli wykazanie się wymaganą zdolnością kredytową.

Potwierdza to Michał Macierzyński, analityk z portalu Bankier.pl.

– Jeżeli klienta nie stać teraz na kredyt, to dlatego, że ceny nieruchomości rosną i musi wziąć większą pożyczkę. Ograniczenia na razie nie miały na to wpływu – uważa Michał Macierzyński.

Podobnego zdania jest Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

– Wstępna ocena konsekwencji zaostrzenia przepisów nie potwierdza, by malało zainteresowanie klientów kredytami walutowymi. Mogą mieć na to natomiast wpływ rosnące ceny mieszkań – mówi Andrzej Roter.

Sami bankowcy są na razie ostrożni w komentarzach, choć przyznają, że zmiana przepisów póki co nie zahamowała napływu nowych klientów.

– Odnotowaliśmy minimalny wzrost zainteresowania pożyczkami złotowymi, ale frank wciąż cieszy się ogromną popularnością – mówi Anna Szepke z Dom Banku. – Kredytów w tej walucie udzieliliśmy w ubiegłym miesiącu dwa razy więcej niż w lipcu ubiegłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.