Facebook Google+ Twitter

Nie warto oszczędzać na zdrowiu pracownika

- Odchodzę! - takie słowa może usłyszeć każdy pracodawca, który nie zapewni podwładnym bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy. Dlaczego?

Ponieważ tym pracownikom biurowym, którzy wykonują obowiązki w warunkach szkodliwych dla zdrowia i życia przysługuje prawo do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym.

Tak samo jak pracodawcy powinni mieć świadomość swoich obowiązków, tak i pracownicy powinni znać przysługujące im prawa - zarówno te pisane, jak i zdroworozsądkowe. Przepisy zawarte w Kodeksie pracy dokładnie precyzują sytuacje, po zaistnieniu których pracownikowi biura przysługuje prawo do rozwiązania umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jedną z nich jest oświadczenie, wydane przez lekarza, potwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika. W tej sytuacji, oprócz możliwości rezygnacji z pracy w trybie natychmiastowym, podwładnemu przysługuje prawo do odszkodowania za czas równy okresowi wypowiedzenia. Jednak czy takie sytuacje mają miejsce?

Z badań Ergotest 2009 przeprowadzonych przez Fellowes Polska oraz Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP wynika, że zaledwie 1% polskich stanowisk biurowych spełnia wszystkie minimalne wymagania dotyczące ergonomii, a ponad połowa nie spełnia większości z nich. Nadal wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki w nieprzyjaznym i niekomfortowym środowisku, a bardzo często - wręcz w zagrażających zdrowiu warunkach (65% badanych).

Najczęstszymi negatywnymi skutkami pracy biurowej są problemy ze wzrokiem na skutek pracy przy komputerze (80% mężczyzn i 90% kobiet), dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego ze względu na siedzący tryb pracy, narażenie na emisję szkodliwych substancji (jak mikropyłki wydzielane przez drukarki laserowe i kserokopiarki), Cumulative Trauma Disorders (psychiczne i fizyczne urazy występujące w stałym miejscu), a także obciążenia psychiczne i stres, na które pracownicy biurowi narażeni są praktycznie każdego dnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

oliwia
  • oliwia
  • 17.11.2010 21:42

masz racje, atramentowki sa naprawde na swietnym poziomie, sama mam w domu hp, ale zeby dobrze sie drukowalo trzeba sie wystrzegac zaminnikow, wiec to juz z wlasnego doswiadczenia, waz mi w kieszeni zasyczal, a potem jak zasychal i wydruk byl nieciekawy, to myslalam ze mnie cos trafi

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
  • Adam
  • 17.11.2010 07:31

A ile osób kupuje laserówki do domów. Dzieci wdychają takie coś od małego. Dobra atramentówka to podstawa. Urządzenia 3 w 1 laserowe są koszmarnie drogie. A nowoczesne atramentówki są bardzo konkurencyjne i jakościowo i pod względem wydajności tuszów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.