Facebook Google+ Twitter

Nie weźmiesz kredytu hipotecznego we frankach. Banki wycofały oferty

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca bankom, aby te wycofały z oferty kredyty, naliczane we frankach szwajcarskich. BRE, czyli trzecia największa grupa bankowa w Polsce, korzysta z rekomendacji KNF.

 / Fot. Pko, licencja CC 3.0BRE, trzecia największa grupa bankowa w Polsce, wstrzymuje sprzedaż kredytów denominowanych w szwajcarskiej walucie.

Kredytobiorcy poszukujący kredytów hipotecznych mają coraz mniejszy wybór. mBank oraz Multibank zaostrzają swoją politykę kredytową nie tylko w stosunku do franka, ale także do kredytów zaciąganych w złotówkach.

Kredyty we frankach stały się dla banków nie lada problemem. Ogromna część mieszkań kupionych na kredyt ma wartość mniejszą, niż wartość kredytu po przeliczeniu na złotówki. To powoduje, iż banki muszą tłumaczyć się z niedostatecznego zabezpieczenia części kredytów oraz ubiegać się od klientów o dodatkowe zabezpieczenie kredytu, rozbijając dodatkowe obciążenia finansowe na raty.

Czytaj także: Frank przekroczył kolejny próg. Kosztuje już 4,07 zł. Na giełdach nerwowo

O zmianie polityki kredytowej w bankach świadczy również obniżenie maksymalnego poziomu wskaźnika LTV, czyli stosunku kwoty kredytu do jego zabezpieczenia. Jak dotąd, kredytobiorcy mogli liczyć na przyznanie kredytu w wysokości 110 proc. wartości zabezpieczenia hipotecznego. Obecnie zaś wskaźnik ten ma wynosić 100 proc.

Cztery lata temu kredyty zaciągane we frankach stanowiły ok.80 proc. udzielanych przez banki kredytów hipotecznych. Aktualnie nie przekraczają one granicy 10 proc.

Taki spadek spowodowany został przez szaleńczo zmieniający się kurs franka, a także rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które regularnie ograniczają dostęp do kredytów w szwajcarskiej walucie.

Kredyty w szwajcarskiej walucie oferują jeszcze mniejsze banki, takie jak: Nordei, DNB Nord oraz Deutsche. Warunkiem są jednak bardzo wysokie dochody.

Źródło: gospodarka.gazeta.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

kasia
  • kasia
  • 02.11.2011 12:00

Ostatnio ja złożyłam w getinie i teraz czekam na odpowiedz. Mam nadzieję że wszystko pójdzie po mojej myśli. Do tej pory nie robili żadnych problemów więc czemu miałoby się to teraz zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
  • ewa
  • 01.11.2011 09:35

nie wyobrażam sobie wziąć kredytu w obcej walucie. niestabilność przy moich zarobkach nie jest wskazana. poza tym wydaje mi się, że złoty jest też opłacalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
  • kasia
  • 31.10.2011 18:32

Ja tam jestem przerażona tą całą sytuacją dlatego mam nadzieję, że jakiś doradca mi pomorze. Moja siostra jak kupowała mieszkanie to z pomocy opena korzystała więc i ja się tam wybieram.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek
  • Janek
  • 31.10.2011 11:33

No dobra to w czym teraz brać? Skoro frank taki straszny? Zalecenia zaleceniami ale trzeba gdzieś mieszkać a na to trzeba wziąć kredyt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaistniała sytuacja obrazuje dobitnie jak manipuluje się ludźmi. I jak bezwzględnie wykorzystuje się ich nie wiedzę. Ale to już problem tych co wzięli kredyty gdy frank był śmiesznie tani.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 19.08.2011 07:45

Panie Śledziewski bankowością rządzi podobno, ekonomia., sam w to czasami wątpię. Bez wątpienia nie rządzi boża opatrzność, bo ona jest zarezerwowana dla naszego narodu, szczególnie dla jego ''najpatriotyczniejszej'', najbardziej zdradzonej części.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wciskanie ludziom ciemnoty, że wzrost kursu franka szwajcarskiego, jest dziełem przypadku, jest poważnym traktowaniem kredytobiorców, czy przejawem całkowitej bezkarności moderatorów giełdowych? Najpierw, gdy "przypadkiem" kurs franka spadł, z ogromnym zapałem zachęcali do brania kredytów we frankach, a jak ludzie kredyty pobrali, to też "przypadkiem" kurs franka wzrósł. Czy bankowością rządzi przypadek? - Nie! Bankowością rządzą, bezkarni cwaniacy, którzy śmieją się w nos ludziom z ich biedy i krzywdy. Oto nasza, solidarna Unia Europejska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.