Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16358 miejsce

"Nie" wiatrakom w gminie Rutka-Tartak

Turbiny wiatrowe z pewnością mają zalety szczególnie w miejscach zanieczyszczenia powietrza z powodu spalania węgla w klasycznych elektrowniach. Mają również swoich zwolenników. Jednak nie wszędzie i za wszelką cenę należy je budować.

 / Fot. Tomasz Sienicki / CC 1.0Gmina Rutka-Tartak obejmuje jedne z najciekawszych krajobrazowo terenów polodowcowych naszego kraju. Jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a na jej terenie znajdują się objęte ochroną obszary Natura 2000. Nie ma tu wielkiego przemysłu lecz przyciągające turystów zdrowe powietrze, lasy, jeziora i pofałdowany krajobraz. Są na naszym obszarze również siedliska dzikiego ptactwa i rzadkich niejednokrotnie gatunków zwierząt. To bogactwo, te wszystkie walory przyrodnicze jesteśmy zobowiązani pozostawić dla przyszłych pokoleń.

Stąd też plany lokalizacji na tych terenach elektrowni wiatrowych, których negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi nie jesteśmy w stanie przecenić, zdają się być działaniem na własną niekorzyść. Oprócz nieodwracalnych zmian dotychczasowego krajobrazu i fatalnego wpływu na przelatujące tędy ptactwo oraz chronione gatunki nietoperzy trzeba zwrócić uwagę na możliwy wpływ turbin wiatrowych na zdrowie zamieszkujących tu ludzi. Szczególnie w sytuacji, gdy urządzenia te miałyby być lokalizowane w odległości mniejszej niż 2-4 km (wskazówki Ministerstwa Zdrowia) ludzie narażeni zostaną na ich negatywne oddziaływanie.

Wśród szkodliwych czynników, w ciągle trwających badaniach wskazuje się infradźwięki (oddziaływują na organizm człowieka, choć ich nie słyszy), migotanie cienia (efekt stroboskopowy), drgania powodujące chorobę wibroakustyczną czy tak zwany efekt turbiny wiatrowej. Ciągły niepokój i stres, bóle i zawroty głowy, wahania ciśnienia, zaburzenia snu, osłabienie lub utrata słuchu, zaburzenia pamięci czy arytmia serca to tylko niektóre z możliwych efektów działania wiatraków. Na komfort życia wpływać też może w niektórych sytuacjach zakłócanie przez turbiny pracy odbiorników telewizyjnych, radiowych, komputerów i telefonów komórkowych.

Dodać należy, że w roku 2015 zostanie oddany do użytku tzw. Litewsko-Polski Most Energetyczny, który ma zaspokoić ewentualne niedobory energii w północno-wschodnim regionie naszego kraju. Fakt ten wskazuje jednoznacznie, że konieczności budowy turbin wiatrowych na tym terenie nie ma.

PETYCJĘ MOŻNA PODPISAĆ NA STRONIE: petycjeonline.com.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Przeczytałam :(, daję 5 i też wrzucam na fb !

Komentarz został ukrytyrozwiń

O wiatrakach jeszcze tutaj - link
Myślę Krzysztofie, że się nie obrazisz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasa, kasa, kasa... Krzysztofie. Za kasę ludzie są w stanie nas....ać we własne spodnie.

Panie Tomku, to jednak dzieje się już od kilku lat i patrzymy na to bez reakcji! Są niekiedy piękne widoki, chciałoby się pstryknąć. Ale po co? Albo druty, albo maszty GSM, albo jakieś kominy albo właśnie wiatraki. Rujnujemy to co mieliśmy w Europie najcenniejsze, to czego zachodnia Europa zazdrościła nam przez całe dziesięciolecia. Piękne krajobrazy i dzika przyroda. Dzisiaj? Nie mają nam powoli czego zazdrościć. "Dorównujemy zachodowi"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wyobrażam sobie takiego niszczenia krajobrazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gorący temat, ale beznadzieja... 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Arturze. Czas już chyba przerwać tę wiatrakową histerię urzędników i samorządowców ślepo przyjmujących zapewnienia inwestorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrzucam również na fbooka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenny i merytoryczny artykuł. Każdy Polak powinien go przeczytać. Oceniam i podbijam maksymalnie jak mogę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.