Facebook Google+ Twitter

Nie wiecie, gdzie wyjechać na majówkę? Na Podlasie!

Jeżeli jeszcze nie wiecie, gdzie jechać na tegoroczną majówkę, warto wziąć pod uwagę Podlasie. Ten niezwykły region to wspaniałe połączenie pięknej przyrody z bogactwem kultur i religii.

Podlasie to przygraniczny region położony na wschodnim krańcu Polski. Zamieszkiwany był przez ludność różnych narodowości i wyznań - katolickich Polaków, prawosławnych Białorusinów, Żydów oraz muzłumańskich Tatarów.

Religia


Święta Góra Grabarka / Fot. Anna OmiecińskaNiemal w każdej miejscowości znajdziemy cerkiew prawosławną. Chcąc jednak poznać miejsca wyjątkowe dla wyznawców tego wyznania, warto wybrać się do sanktuarium na Świętej Górze Grabarce, które określane jest często "sercem prawosławia". Na niewielkim wzniesieniu, na szczyt którego prowadzi wąska ścieżka, położony jest żeński monastyr świętych Marii i Marty oraz niewielka, drewniana cerkiew. Najważniejszym miejscem na wzgórzu są jednak tysiące krzyży ofiarnych przyniesionych przez pielgrzymów w różnych intencjach. Tradycja składania krzyży na Grabarce została zapoczątkowana w 1710 r., kiedy to jeden ze starców miał objawienie, że ich wniesienie uratuje mieszkańców okolicy od epidemii cholery.

Monastyr w Supraślu / Fot. Anna OmiecińskaKulturę prawosławia dobrze poznamy także odwiedzając Supraśl. Znajduje się tutaj pochodzący z XV w. Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Obok monasteru działa "Muzeum ikon", w którym można zapoznać się z tym rodzajem sztuki - w muzeum znajduje się ponad 1200 eksponatów, które przybliżają nam sztukę sakralną prawosławia.

Meczet w Kruszynianach / Fot. Anna OmiecińskaKolejną mniejszość religijną na Podlasiu stanowią Tatarzy. Zamieszkiwali oni Podlasie od II połowy XVII w. Król Jan III Sobieski nadał im w 1679 r. ziemie w okolicy Sokółki i Krynek. Obecnie ośrodkami kultury muzłumańskiej na Podlasiu są dwie niewielkie wsie: Kruszyniany i Bohoniki. W obu znajdują się działające do dzisiaj meczety oraz mizary (muzłumańskie cmentarze), które są udostępnione do zwiedzania turystom. Po obiektach tych oprowadzają miejscowi, którzy z chęcią opowiedzą o symbolice miejsca, swojej religii i tradycji. Wnętrza meczetów zgodnie z tradycją podzielone są na dwie części: męską, gdzie znajduje się mihrab (wnęka wskazująca kierunek Mekki), minbar (stąd imam głosi kazania) wraz z przestronnym balkonem, na którym przebywa młodzież oraz żeńską, z której kobiety jedynie przez niewielkie okna zasłonięte firanką mogą spoglądać do środka. Całość ozdobiona jest napisami koranicznymi oraz zdjęciami lub obrazami meczetów. Nie znajdziemy tutaj żadnych wizerunków przedstawiających ludzi, gdyż zgodnie z islamem jest to zakazane. W Kruszynianach można także spróbować specjałów kuchni tatarskiej w regionalnej karczmie.

Synagoga w Tykocinie / Fot. Anna OmiecińskaWśród mieszkańców Podlasia znajdowała się także ludność żydowska. Co prawda, współcześnie niestety nie znajdziemy już licznie wyznawców judaizmu, jednak ślady ich obecności są nadal widoczne, głównie w postaci starych cmentarzy. Najlepszym miejsce, aby dowiedzieć się nieco więcej o religii żydowskiej, jest Tykocin. W porównaniu do synagog w pozostałych miejscowościach, które obecnie niewiele mają wspólnego ze swoją pierwotną funkcją, ta w Tykocinie zachowała część swojego wyposażenia i przekształcona została w muzeum. W głównej sali modlitewnej zobaczyć można m.in. zabytkowe zwoje Tory nakryte koroną, tasy, tałesy, księgi, tefiliny, chanukije, menory, besaminki. W wieży urządzono pokój rabina oraz rekonstrukcję Seder Pesach, czyli wieczerzy paschalnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Podlasie jest cudowne! Popieram:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Co do samego Podlasia i w ogóle wschodniej Polski, to za autorką szczerze polecam - inny świat !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za ten miły tekst. Tak, na Podlasie zawsze warto pojechać, można odpocząć i podziwiać piękną przyrodę, w Białowieży i nie tylko zjeść pyszności, a tu moje wspomnienie link i tutaj też - trochę wcześniejsze link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś często jeździłem na Podlasie, zabierałem kajak składak i na wodę. Nocleg starałem się załatwić u gospodarza i wyprawa jak się patrzy. Teraz wszystko się zmieniło, dzwoniąc rezerwuje się miejsce i wszystko tam jest i o to chodzi...:) Pozdrawiam +5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od lat mnie ciągnie na Podlasie... W tę majówkę też odpada, bo pracuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.