Facebook Google+ Twitter

Nie wierz w łańcuszkowe szczęście

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-16 08:59

Każdy użytkownik poczty elektronicznej, portali społecznościowych itp. z pewnością wie, czym są łańcuszki szczęścia. Rozsyłane każdego dnia do milionów ludzi na całym świecie stanowią sporą cześć spamu, jaki otrzymujemy.

zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cat-and-computer.JPG„Zostałeś wybrany przez swojego przyjaciela, co oznacza, że jesteś fajnym kumplem!
Będziesz miał szczęście przez dwa lata, jeśli wyślesz to do 8 osób lub więcej. A jeśli wróci to do Ciebie wtedy będziesz wiedział, że jesteś najlepszym przyjacielem wielu osób. Musisz to przesłać dalej w ciągu 5 minut, albo Twoi znajomi odwrócą się od Ciebie, jeżeli wyślesz tą wiadomość do 11 osób, na Twoim monitorze pojawi się mały film. Nie pytajcie, jak to działa, ale działa naprawdę!”

Taki i inne łańcuszki krążą po sieci od wielu lat. Można je podzielić na kilka kategorii m.in. na łańcuszki zawierające prośbę o pomoc, zawierające informacje o jakimś ważnym wydarzeniu, o którym muszą wiedzieć absolutnie wszyscy twoi znajomi oraz łańcuszki typu horror opisujące jakąś straszną historię, która wydarzyła się, dlatego, że ktoś nie rozesłał dalej łańcuszka.

Za pośrednictwem poczty wewnętrznej działającej na Wiadomościach24.pl na moją skrzynkę trafiła wiadomość od dziewczyny, która podawała się za obywatelkę Wybrzeża Kości Słoniowej, zalogowanej jako „Rin111 grace” obecnie przebywającej w ośrodku dla uchodźców w Dakarze. Jak wynikało z wiadomości trafiła tam, ponieważ w jej kraju toczy się wojna domowa, a rodzina została zabita. Oczywiście wiadomość wyglądała bardzo wiarygodnie, jednak po zweryfikowaniu przeze mnie wszystkich informacji okazało się, że to oszustwo.

Taka wiadomość to nic innego jak tzw. nigeryjski szwindel. W tym przypadku spamerzy wysyłają wiadomości, podszywając się w nich pod przedstawiciela bogatej rodziny (zazwyczaj afrykańskiej), która straciła swoją pozycję w wyniku wojny domowej, zamachu stanu, kryzysu gospodarczego lub represji politycznych. Autorzy proszą - zwykle słabym angielskim - o pomoc w odzyskaniu dużej sumy pieniędzy poprzez dokonanie przelewu z jednego konta bankowego na inny. W zamian oferowany jest udział w odzyskanym majątku. Historie wymyślane przez nigeryjskich scamerów (scamer - osoba rozsyłająca informacje mające na celu wprowadzenie kogoś w błąd.) są tak twórcze, że w 2005 roku zostały nawet wyróżnione Anty-Noblem w dziedzinie literatury.

Aby uniknąć rozczarowań związanych z łańcuszkami szczęścia najlepiej nie wierzyć w dobre intencje autorów takich wiadomości oraz należy wyposażyć się w dobre oprogramowanie zapewniające ochronę przed spamem. Ważny jest również zdrowy rozsądek oraz czujność, bo przecież nie każda osoba prosząca o pomoc to oszust!

Źródła:
viruslist.pl
slownikkomputerowy.pl

***
Od redakcji - w tej chwili pracujemy nad tym, by Autorzy i użytkownicy nie otrzymywali takich wiadomości na swoją pocztę wewnętrzną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.