Facebook Google+ Twitter

Nie wszędzie Gasset...

Jose Ortega y Gasset prawie sto lat temu, w swoim „Buncie mas” wprowadził do nauk społecznych pojęcie człowieka masowego. Człowieka, który był smutną zapowiedzią nowego świata.

Zapowiedzią świata pozbawionego wyższych wartości, pełnego konsumentów ignorantów, którzy nie potrafią już nawet zadbać o utrzymanie własnej cywilizacji, a co dopiero zapewnić jej rozwój. Wizja to poruszyła tysiące naukowców na całym świecie, a książka Gasseta weszła do klasyki nauk społecznych XX wieku. Wydarzenia, które nastąpiły wkrótce potem: narodowy socjalizm w Niemczech i komunizm w Rosji sprawiły, że wiele zapoznanych a Gassetem osób poczuło na swoich plecach zimny dreszcz.

Obecnie każdy student nauk społecznych, tak filozof, jak socjolog czy psycholog obowiązkowo styka się z Buntem mas w przeciągu trzech pierwszych lat swoich studiów. Napisane bardzo przystępnym, chwilami wręcz lirycznym, językiem dzieło urzeka prawie każdego i nieodmiennie, co roku, kolejni studenci odkrywają ponadczasowość Gasseta, twierdząc, że jest to książka właśnie na dzisiaj.

W pewnym sensie jest to zdanie jak najbardziej prawdziwe, z drugiej strony przez ponad sto lat ciągle dopiero staje się i nadchodzi, zamiast w końcu faktycznie nadejść i stać się. Nie mówiąc już o tym, że cywilizacja europejska wciąż ma się całkiem nieźle i póki co nie wydaje się zatrzymywać w swoim rozwoju, przynajmniej jeśli chodzi o technikę, co do moralności bowiem musielibyśmy pewnie polemizować z niejednym etykiem czy etyczką. Pomyślmy zatem czy może jednak postrzeganie wkraczającej masowości nie staje się czasem odpowiednikiem heglowskiego ukąszenia dla wielu młodych studentów.

Oto prosty przykład. Znajoma świeżo po lekturze Gasseta szukała pomysłu na wyjazd zimowy dla swojego młodszego brata. Przedzierając się przez internetowe oferty trafiła na dwie dość podobne: wyjazdy studenckie i obozy narciarskie dla licealistów. Obie te oferty, jak łatwo zauważyć, charakteryzuje pewne podobieństwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.