Facebook Google+ Twitter

Nie wszystkie sześciolatki pójdą wcześniej do szkoły!

Sejm zdecydował, że tylko dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku pójdą wcześniej do szkoły w przyszłym roku. Tak głosowali posłowie, nowelizując ustawę o oświacie – podaje „Rzeczpospolita”.

 / Fot. JeHoMiPosłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o systemie oświaty. Zgodnie z nowymi przepisami, w 2014 roku obowiązkowo do szkoły pójdą tylko te dzieci, które urodziły się między 1 stycznia a 30 czerwca 2008 roku. Pozostałe edukację rozpoczną z sześciolatkami urodzonymi w 2009 roku. Za padło 295 głosów, przeciw 126 i pozostałe 18 wstrzymało się.

Nowelizacja rozwiązała też sprawę liczebności klas w czasie nauczania początkowego. Co prawda od września 2014 roku limity obejmą tylko klasy pierwsze – maksymalnie 25 osób, ale w przyszłości mają też dotyczyć klas II i III. Sejm odrzucił natomiast poprawki zgłaszane przez SLD i Solidarną Polskę. Domagali się oni ograniczenia liczby uczniów do 25 we wszystkich klasach szkoły podstawowej

Od nowych przepisów sejm przewiduje wyjątki. Odpowiada to potrzebom rodziców, by umożliwić im wysłanie do podstawówki np. rodzeństwa urodzonego w różnych latach bez zbędnego rozdzielania. Poprawkę zainicjowali posłowie PO.

Zdaniem MENu – jak czytamy na "Rz" – „nowelizacja ustawy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i obawom zgłaszanym przez rodziców”. Zgodnie z wprowadzonym w 2009 roku obowiązkiem szkolnym dla dzieci sześcioletnich, wszystkie maluchy miały udać się do szkoły od 1 września 2012 roku. Przesunięcie tego terminu o dwa lata daje dodatkowy czas także samorządom, by lepiej przygotować szkoły do przywitania nowych uczniów.

Pomysł posłania sześciolatków do szkoły od początku wzbudzał emocje. Przeciwnicy domagali się m.in. przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie sześciolatków. Inicjatorzy akcji „Ratuj Maluchy” zebrali pod swoim wnioskiem około 950 tys. podpisów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.