Facebook Google+ Twitter

Nie wykorzystałeś zaległego urlopu? Śpiesz się!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-28 09:20

Prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni pracownik otrzymuje z dniem 1 stycznia danego roku.

Wyjątkiem są osoby, które rozpoczynają pierwszą pracę. W tym przypadku urlop naliczany jest proporcjonalnie, 2 dni za każdy przepracowany miesiąc. Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop do końca roku kalendarzowego.

Jeżeli z jakichś przyczyn nie było to możliwe, pracodawca ma obowiązek udzielić przysługujących dni wolnych do końca pierwszego kwartału następnego roku, tj. do 31 marca. W tym wypadku pracodawca nie ma obowiązku ustalania terminu urlopu z pracownikiem, również jeżeli przebywa on na wypowiedzeniu. Urlop po prostu musi być wykorzystany do wyznaczonego dnia. Niespełnienie tego warunku grozi pracodawcy karą grzywny. Nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z pracownikiem została rozwiązana umowa i zaistniały okoliczności uniemożliwiające mu wykorzystanie wolnego.

Urlop przewidziany na rok bieżący powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa lub zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na niesporządzanie takiego planu. Pracodawca ustala wówczas terminy dni wolnych w porozumieniu z pracownikiem.

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy z późniejszymi zmianami

Roman Cieciuch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.