Facebook Google+ Twitter

Nie wypadliśmy sroce spod ogona

Europosłanka Ewa Tomaszewska (Prawo i Sprawiedliwość) zaprezentuje kolegom z Parlamentu Europejskiego historię i dorobek polskiego parlamentaryzmu. Chce im uświadomić, że mamy bogate tradycje demokratyczne i nie wypadliśmy sroce spod ogona.

Ewa Tomaszewska i Krzysztof Chojniak rozmawiali o przygotowaniach do wystawy / Fot. Mariusz Jakubek "Ziemia Piotrkowska"W gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli zorganizowana zostanie w pierwszym tygodniu grudnia wystawa poświęcona polskiemu parlamentaryzmowi. To inicjatywa posłanki Ewy Tomaszewskiej.

- Każdy poseł może w trakcie kadencji zorganizować jedną taką wystawę. Ja postanowiłam wykorzystać tę możliwość – mówi o genezie wystawy Tomaszewska. - A dlaczego historia polskiego parlamentaryzmu? Dlatego – wyjaśnia – że w Brukseli jesteśmy postrzegani trochę jak ci, którzy niedawno zeszli z drzewa i nie wiedzą, co to jest demokracja. Takie poklepywanie po ramieniu nie odpowiada mi. Tym bardziej, że to przecież u nas powstała pierwsza w Europie demokratyczna konstytucja – podkreśla europosłanka PiS.

Wystawa czynna będzie przez tydzień, na trzecim piętrze brukselskiego gmachu Parlamentu Europejskiego. - W miejscu przez które każdy musi choć raz przejść – zaznacza Tomaszewska. - Na początku grudniu odbywa się tak zwana minisesja – dodaje – w której uczestniczyć muszą wszyscy posłowie.

Przygotowaniem wystawy zajmą się, rzecz jasna, historycy. Tomaszewska nie wyobraża sobie jednak, by nie odzwierciedlała ona miejsca, jakie w historii parlamentaryzmu zajmują Piotrków Trybunalski i Warszawa. - W Piotrkowie rodził się nasz dwuizbowy parlament, a w stolicy uchwalona została Konstytucja 3 Maja, pierwsza demokratyczna konstytucja w Europie – uzasadnia Tomaszewska swoje stanowisko.

Dla Krzysztofa Chojniaka, prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego, ta wystawa to szansa na pokazanie i promowanie miasta. - Mamy co pokazać i czym się pochwalić - twierdzi. - Nie tylko piękną przeszłością, ale też możliwościami, jakie daje położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych – podkreśla prezydent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.