Facebook Google+ Twitter

Nie zabijaj w lipcu Dekalog V w Krakowie!

Łódzkie Muzeum Kinematografii zorganizowało w Pałacu Sztuki w Krakowie wystawę "Kieślowskim oczarowani" w ramach Festiwalu Młodych na czas trwania Światowych Dni Młodzieży 2016.

 / Fot. Jan SzczepańskiUroczystego otwarcia wystawy 7 lipca dokonał Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (obchodzącego w tym roku 115 lecie swego istnienia ) Zbigniew Kazimierz Witek, który powitał przybyłych gości w towarzystwie Wiceprezesa TPSP w Krakowie Krzysztofa Pałeckiego. Wystawę otworzyła w imieniu Muzeum Kinematografii w Łodzi (powołanego 30 lat temu w pięknej siedzibie łódzkiego Pałacu Karola Scheiblera), pani kurator Krystyna Zamysłowska. Poinformowała, że plakaty i zdjęcia pochodzą z archiwum Marii Kieślowskiej, Sylwii Pakulskiej, Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteki Narodowej.
              Teksty informacyjne, które cytuję poniżej pochodzą między innymi z publikacji zredagowanej przez Barbarę Kurowska z Muzeum Kinematografii w Łodzi w 2011 roku. Przemawiający ks. Krzysztof Sroka - duszpasterz, publicysta, reżyser zacytował na wstępie motto samego Kieślowskiego wyeksponowane na ścianie przy wejściu na wystawę w nawiązaniu do Dekalogu: " Te nakazy istnieją kilka tysięcy lat, nikt nigdy nie spierał się z nimi, a jednocześnie codziennie od tysięcy lat wszyscy łamiemy te przykazania."
               Ks. Krzysztof Sroka napisał, że "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego jest poruszającym i wyjątkowym studium dylematów, postaw i wyborów moralnych ludzi w świecie, w którym zagubiono oczywisty i przejrzysty dla wszystkich kierunek myślenia, patrzenia, dążenia i decydowania." Ks. Krzysztof Sroka powiedział, że Kieślowski bardziej znany był  w Europie, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.
                / Fot. Jan SzczepańskiSam Krzysztof Kieślowski powiedział o filmie "Początkowo (...) myślałem, że sfilmowanie Dziesięciu przykazań jest niewykonalne. Ale zrobiliśmy to. zawsze jest dobra pora na przypomnienie Dekalogu. Współautor scenariusza, Krzysztof Piesiewicz pisał, że pomysł Dekalogu zakiełkował w 1983 roku, w stanie wojennym, jeszcze przed filmem Bez końca. Podczas krótkiej rozmowy ulicznej z Kieślowskim powiedziałem: "Słuchaj, jest chaos, ludzie są zagubieni, nie wiedzą, w jakim kierunku iść.
Tylu wierzących zbiera się w kościołach, jedynej przestrzeni, gdzie mogą się gromadzić publicznie i czują się wolni. Trzeba zrobić Dekalog.
               Nie mogę się powstrzymać by na zakończenie nie zacytować kilku wypowiedzi sławnych reżyserów, aktorów scenarzystów i pisarzy, którzy wyrazili swoje oczarowanie Kieślowskim.
Quentin Tarantino - amerykański reżyser filmowy " Pan jest moim mistrzem! na krótkim filmie o zabijaniu uczyłem się kina!"
Robert de Niro - amerykański aktor : " [ po obejrzeniu Dekalogu ] "Ciarki przechodzą po grzbiecie i ma się wrażenie, że ktoś jeszcze przez Kieślowskiego przemawia."
Isabel Ruiz- hiszpańska aktorka : "Uwielbiam wszystkie fabuły Kieślowskiego, genialny jest dekalog."
Stanley Kubrick - amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy : "Najbardziej godne podziwu jest to, że Kieślowski zrobił te dziesięć filmów w ciągu jednego roku."
Hugh Grant - angielski aktor : "Z czym ci się kojarzy Polska? Polska to Kieślowski."
Hanna Krall - pisarka i dziennikarka " W roku 1991 byłam w Rio de Janeiro. Naprzeciw domu, w którym mieszkałam było kino.I przez cztery tygodnie, dzień ustawiała  się przed nim kolejka. Zainteresowało mnie, co wzbudza takie zainteresowanie. Okazało się, że wyświetlano Krótki film o miłości."
Akcja cyklu składa się z 10 filmów luźno powiązanych z dekalogiem , obraca się wokół codziennego życia mieszkańców osiedla w stolicy. Filmy łączy muzyka Zbigniewa Preisnera a także postać obserwatora, która pojawia się w ośmiu filmach cyklu. Za granicą Dekalog został odebrany przychylniej niż w Polsce[ po premierze w 1989 roku cykl otrzymał nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W trakcie kręcenia Dekalogu dwa filmy opublikowano w wersji pełnometrażowej. Pierwszy, stworzony w 1987 roku Krótki film o zabijaniu, jest opowieścią o młodzieńcu skazanym na śmierć za morderstwo. Po wyświetleniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes film zebrał entuzjastyczne recenzje francuskich krytyków, którzy okrzyknęli go arcydziełem i doszukali się w Kieślowskim estety poruszającego tematykę metafizyczną Krótki film o zabijaniu otrzymał nagrodę FIPRESCI w Cannes, Złotego Lwa w Gdyni oraz Europejską Nagrodę Filmową „Felix”, przyznaną po raz pierwszy. Pod jego wrażeniem w Polsce wstrzymano wykonywanie kary śmierci. Kolejny film pełnometrażowy pod nazwą Krótki film o miłości, opublikowany w 1988 roku, traktował o młodym człowieku, który zakochuje się w dojrzałej kobiecie. Krótki film o miłości również zyskał uznanie krytyków, zdobywając kolejną nagrodę FIPRESCI (tym razem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián) oraz pięć nagród w Gdyni, w tym Złotego Lwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piękna wystawa.Warto ją zobaczyć !
Również jest teraz jest "chaos, ludzie są zagubieni, nie wiedzą, w jakim kierunku iść " (cyt fragment wypowiedzi. K.Piesiewicza ).

"Dekalog" Kieślowskiego faktycznie nie ma końca i nie wcale się nie dziwie, że i na Stanley'u Kubricku oraz na innych wielkich światowego kina zrobił wrażenie.Temat i sam film robi wrażenie do dzisiaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... i doczytałam. Tylko na czas trwania Światowych Dni MŁodzieży. Szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybieram się do Krakowie na początku sierpnia br. Mam nadzieję, że w Pałacu Sztuki jeszcze będzie opisana wystawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.