Facebook Google+ Twitter

Nie zadłużajmy się na święta - drogo nie znaczy szczęśliwie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-03 18:01

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi czas prezentów i szaleństwo zakupów. Kto pamięta dawne święta, podczas których dzieci radowały się z samego naturalnego drzewka choinki, ubierając je w przeróżne ozdoby własnego pomysłu?

Polska zasypana śniegiem. Drogowcy nie ustają w jego usuwaniu z dróg i ulic. Dzieci mają frajdę. Kojarzą śnieg z sankami, lepieniem bałwana, kulkami i świętami Bożego Narodzenia.
W witrynach sklepowych i na głównych placach naszych miast pojawiły się jak co roku świąteczne ozdoby.

Zbliżają się mikołajki i święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi czas prezentów i szaleństwo zakupów. Kto pamięta dawne święta, podczas których dzieci radowały się z samego naturalnego drzewka choinki, ubierając je w przeróżne ozdoby własnego pomysłu? Ile było uciechy z samodzielnie wykonanych i zawieszonych na choince serduszek, łańcuszków i przeróżnych wycinanek z kolorowego papieru!

Nie namawiam, by wracać do zamierzchłych czasów ale warto wspomnieć tradycję naszych ojców i dziadków. Nie uczmy dzieci rozrzutności i nie przyzwyczajajmy je do drogich prezentów, które szybko się znudzą i będą musiały być zastąpione nowymi.

Proponuję już teraz podzielić się obowiązkami w rodzinie, by przygotowanie świąt nie spoczęło na barkach żony i mamy. Nawet 2-3 letnie dzieci chętnie włączą się do pomocy, trzeba je tylko umiejętnie zachęcić i zmotywować. Prezenty kupujmy raczej niedrogie i praktyczne. Nasza, a szczególnie naszych dzieci wyobraźnia może podpowiedzieć, jak i co można zrobić samemu na świąteczny prezent. Upominki wykonane z własnej inwencji tym bardziej ucieszą obdarowanego.

Pomóżmy też żonie w przedświątecznych porządkach: odkurzmy mieszkanie, zróbmy pranie, pozmywajmy naczynia, udajmy się wspólnie na zakupy. Stwórzmy atmosferę świąteczną wokół nas samych, uśmiechajmy się częściej, bądźmy życzliwi , porozmawiajmy z dziećmi i wnukami. Zachęcam też do opowieści wigilijnych i bożonarodzeniowych w rozmowie z naszymi pociechami. Uczmy je kultywowania tradycji.

Dzieląc się obowiązkami domowymi wygospodarujemy czas wolny, który możemy przeznaczyć na rodzinny spacer, zabawę na śniegu czy gry i zabawy z dziećmi w domu.
Podarujmy naszym dzieciom i wnukom więcej radości i szczęścia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kaziu, masz świętą rację. W dzisiejszych czasach wszystko jest wypaczane. Wychowanie przede wszystkim. Jak to zmienić? Dajesz kilka oryginalnych rad i plus wielki dla Ciebie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor poruszył jeden z najistotniejszych problemów współczesnych czasów. Temat perfekcyjnie opracowany. Ja tylko mogę od siebie dodać, że dziecku nie kupuje się zabawek na ilość, tylko patrząc na jakość. Zabawka powinna służyć przez długi czas. Wyzwala to w dziecku pozytywne zjawiska, mające znamienny wpływ na rozwój osobowy dziecka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uh, niestety niektóre praktyczne prezenty są drogie. A Boże Narodzenie to najpiękniejsze dni w roku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.