Facebook Google+ Twitter

Nie zamykaj już śmietnika!

Wraz ze wzrostem opłat za wywóz śmieci, wielu przedsiębiorczych rodaków znalazło ekonomiczne rozwiązanie problemu. Ekonomiczne nie zawsze znaczy uczciwe. Zamiast zlecać płatny wywóz, sami wywożą...

Tabliczka na zamkniętym śmietniku / Fot. Bogusław SieleckiCzęstą praktyką tych przedsiębiorczych Polaków jest bezpłatne, jak na razie, podrzucanie swoich odpadów codziennego egzystowania do śmietników usytuowanych w miejskich osiedlach mieszkaniowych. Praktycznie i tanio - bo robi się to po drodze do pracy, na zakupy, a więc nie trzeba nawet ponosić dodatkowych kosztów paliwa zużytego na przejechanie często kilku kilometrów.

Dla jednych bezpłatne, drudzy muszą zapłacić. Mieszkańcy blokowisk koszt wywozu śmieci mają policzony jako jeden ze składników czynszu pożerającego znaczną część ich dochodów. Nie mają więc możliwości wykazać się przedsiębiorczością właścicieli niejednokrotnie luksusowych samochodów systematycznie odwiedzających ich śmietnik i zostawiających tam czarne, niebieskie czy bezbarwne wypełnione do granic wytrzymałości plastikowe worki. Mogliby wynieść swoje śmieci dla równowagi do śmietnika na sąsiednim osiedlu, ale byłoby dalej, a ich stan prywatnych finansów nie powiększyłyby się przy tym nawet o złotówkę.

Znaleźli więc wyjście przywracające im poczucie elementarnej sprawiedliwości społecznej - skoro śmietnik opłacany jest przez członków danej społeczności, to trzeba zapewnić warunki, w których korzystać z niego będą tylko opłacający. Najprościej wejście do śmietnika zakratować i uprawnionych płatników wyposażyć w klucze. Co pomyślano to zrealizowano. W ten sposób znaczenie zwykłego osiedlowego śmietnika wzrosło niemal do poziomu bankowego skarbca. Tak jest sprawiedliwie, ale...Co dla przedsiębiorczego Polaka znaczy jakaś tam krata, klucz i tabliczka z napisem: „Śmietnik wyłącznie dla mieszkańców lokalnej społeczności”?

Worki pełne śmieci zostawiane są w tej sytuacji pod śmietnikiem nie przyczyniając się do poprawy estetyki otoczenia nadal płacących za ich wywóz! Jest tych śmieci może trochę mniej - różnica pozostawiana jest na pobliskich polach lub porzucana w lesie. Najważniejsze, że nasza narodowa bezmyślna głupota znów wzięła górę!

Nikt nic nie zyskał, a straciliśmy wszyscy - bo czy idąc do lasu zamiast znaleźć grzyba lepiej potykać się o pety, butelki, puszki po konserwach, słoiki po musztardzie, odrywać od butów jakieś czepiające sie papiery czy szmaty? Zamiast raczyć wzrok czerwonym muchomorem z białymi kropkami mieć odruch wymiotny na widok białej podpaski z czerwonymi plamkami? Wstrętne to, prawda? Tak wstrętne, jak nasze narodowe przywary!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

To śmieszne, żeby śmietniki zamykać na klucz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutny obraz rzeczywistości III RP w prawie 20 lat od zakończenia PRL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to niezwykle smutny i zawstydzający problem!

Dla nas, zwykłych ludzi, którzy możemy udostępniać śmietniki ... swoim bliźnim,... aby nie zginęli z głodu!!!

A gdzie jest państwo z konstytucyjnymi zapisami gwarantującymi godne życie obywatelom??!!
plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sytuacja jest taka, że każdy właściciel prywatnej posesji podpisuje umowe za wywóz i placi za 1 (minimum) pojemnik przypisany z "wydajnoscią smieciową" do jednej rodziny.
Reszta jest przywozona na osiedlowe smietniki w mieście.
Komu nie po drodze - wyrzuca do rowow przy drodze, szczegolnie tam, gdzie jakies parę drzew uparcie sterczy tworząc zagajnik.
Tam znajdują sie stare kanapy, kuchenki i tym podobne rzeczy, ktorych nie sposób dowlec do miejsskiego smietnika.
żadne przepisy tego nie zmienią, bo bydlo pozostaje bydłem. Im bardziej wbrew - tym bardziej bydłem.
Ps. przepraszam bydło rogate, ale porownanie zwyczajowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.10.2008 00:10

Powtórzę.... Jednym słowem: plus. Bardzo ważny problem. Tekst profesjonalnie napisany z "zębem" dziennikarskim! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

JTP dokładnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednym słowem - plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"czy zamiast paranoicznego klucza do śmietnika nie wprowadzić ustawowego obowiązku dla wszystkich właścicieli nieruchomości zawierania umów na wywóz śmieci z wyspecjalizowanymi firmami"

Dziwne.
Autor pisze artykuł i nie wie, że taka ustawa istnieje. Obowiązkiem każdego właściciela posesji jest popisanie umowy z odbiorcą odpadów. To obowiązek. Segregacja śmieci leży w gestii gmin.

Bardzo dziwne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.