Facebook Google+ Twitter

Nie zapłacisz mandatu za brak danych na karcie miejskiej

Pasażerowie warszawskiego ZTM ukarani mandatem za niepodpisaną kartę miejską mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy - podaje "Życie Warszawy". Niestety tylko ci ukarani po 1 czerwca 2008 roku i posiadający wezwanie do zapłaty.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Warszawy zamieszczoną 15 czerwca w Dzienniku Ustaw, ZTM ma obowiązek zwrócić pieniądze pasażerom, którzy otrzymali karę za niekompletny podpis na karcie. Najczęściej chodzi o wpisany inicjał zamiast imienia i nazwiska lub podanie numeru PESEL zamiast numeru dokumentu ze zdjęciem. Ci, którzy nie podpisali kart wcale, nie odzyskają swoich pieniędzy.

Wnioski o anulowanie kary należy składać od 29 czerwca, gdyż wtedy uchwała nabierze mocy prawnej. Należy jedynie udowodnić, że mandat został wystawiony z tego powodu, czyli przedstawić dowód zapłaty albo wezwanie. Pisemne odwołanie należy przesłać pocztą: Zarząd Transportu Miejskiego ul. Senatorska 37, 00-099 Warszawa, e-mailem: windykacja@ztm.waw.pl lub zanieść do Punktu Obsługi Pasażerów (pełna lista punktów znajduje się na stronie www.ztm.waw.pl).

Uchwała obejmuje również zasady postępowania w podobnych przypadkach. Kontrolerzy nie mogą ukarać pasażera, który ma niepodpisaną kartę. Musi on jedynie uzupełnić dane podczas kontroli. Jeśli tego nie zrobi dostanie mandat, który zostanie anulowany po wyrobieniu nowej karty miejskiej z imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL (w starej karcie był numer dowodu) i ze zdjęciem. Musi jednak zrobić to w ciągu tygodnia od daty otrzymania kary.

ZTM podaje, że na zwrot mandatów będzie musiało przeznaczyć ok. 4 mln zł (ok. 1000 zł miesięcznie po 150 zł każdy). Jednak zdaniem radnych kwota ta zmniejszy się do ok. 400 tys., gdyż nie wszyscy ukarani zatrzymali dowody zapłaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.