Facebook Google+ Twitter

Nie zapomnij o Dniu Niezapominajki!

Od kilku lat 15. maja obchodzimy w naszym kraju Dzień Niezapominajki. Niektórzy dodają, że to nowe polskie święto zakochanych. Nową świecką tradycję stworzył redaktor Andrzej Zalewski z Polskiego Radia.

Nie zapomnij o Dniu Niezapominajki / Fot. http://www.niezapominajki.plProwadzący w publicznym radiu audycję "Eko-Radio" redaktor Zalewski doszedł do wniosku, że skoro inne narody mają swoje kwiatowe święta, to czemu my mielibyśmy nie mieć? Jeżeli Holendrzy szczycą się tulipanami, Anglicy hiacyntami, Francuzi narcyzami, to dlaczego my nie możemy znaleźć jakiegoś kwiatu dla siebie? Swoją refleksją redaktor podzielił się ze słuchaczami Polskiego Radia w Walentynki 2002 roku. Radiosłuchacze temat podchwycili. Dzięki temu akcję udało wprowadzić się w życie.

Głównym celem ma być przede wszystkim przypominanie o ochronie i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Ten uroczy niebieski kwiat symbolizuje, co sugeruje nazwa - pamięć. Etymologicznie niezapominajka znaczy tyle co "mysie uszko", z greckiego Myosotis - mys-mysz i us-ucho. Należy do rodziny ogórecznikowatych. Liczy 50 gatunków i w stanie dzikim występuje w strefach umiarkowanych Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Australii oraz Afryki.

Główne obchody "Święta Polskiej Niezapominajki" odbyły się w sobotę w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni. W obchodach wziął udział animator święta - Andrzej Zalewski. Odbyły się liczne występy artystyczne dziecięcych zespołów. Nie zabrakło sportowych zmagań na świeżym powietrzu.

Co w Jaworznie?Również w Jaworznie przewidziano imprezy związane z Dniem Niezapominajki. W Miejskim Centrum Kultury i Sportu odbędzie się koncert. Jako pierwszy zaprezentuje się intrumentalno-wokalny zespół INTRO w składzie: Agnieszka Rosół (wokal, skrzypce), Katarzyna Rosół (wokal), Sylwester Błyk (instrumenty klawiszowe), Tomasz Szubielski (gitara elektryczna), Michał Szerszeń (akordeon, klarnet, wokal, saksofon), Michał Krawczyk (drums). Później na scenie pojawi się działający prze MCKiS J-no zespół wokalny E.K.G. w składzie: Ewelina Kucharska, Katarzyna Stachowska, Małgorzata Myszka, Roman Jońca (fortepian). Ponadto recytacje wygłoszą: Magdalena Oroń i Łukasz Grygiel.
Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Super,wpisuje to święto do mojego kalendarza...
Francuzi 1 maja obchodzą święto konwalii :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Pięknie! Ciekawostki http://www.niezapominajki.pl/ :

1. „W 2007 roku podejmujemy nową inicjatywę, która polega na znalezieniu i wyróżnieniu tych wszystkich, którzy mogą być ważnymi rycerzami przyrody deklarującymi swoje wielkie przywiązanie, a nawet miłość do polskiej przyrody i naszych krajobrazów. Impreza obejmie całą Polskę a nawet zapraszamy naszych rodaków mieszkających w krajach Unii Europejskiej. W konkursie może wziąć udział każdy”…

2. Na stronach internetowych istnieją kartki elektroniczne z niezapominajkami, które cieszą się ogromnym powodzeniem, szczególnie 15 maja. Wysyłano ich więcej niż kartek walentynkowych (kilkanaście tysięcy).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.