Facebook Google+ Twitter

Nie zawsze spłacanie kredytu frankami z kantoru jest tańsze

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-07-13 07:27

Już od lipca banki dają możliwość spłacania raty kredytu bezpośrednio we franku szwajcarskim. Czy to się opłaca?

 / Fot. Grzegorz Michałowski PAPRzeczywiście, od 1 lipca nadzór finansowy zalecił bankom, aby umożliwiły swoim klientom spłatę raty kredytu np. w gotówce kupionej w kantorze, gdzie kurs franka może być znacznie korzystniejszy. Z takiego udogodnienia już wcześniej korzystali ci, którzy mieli kredyty w Dominet Banku, Fortis Banku, Deutsche Banku czy BPH.

Za to od dwóch tygodni taką możliwość mają również klienci pozostałych banków. Jednak nie wszędzie będzie się to opłacać. Trzeba bowiem podpisać aneks do umowy, który będzie zmieniał jej warunki. Taka przyjemność kosztuje od 50 zł (np. Alior Bank i Pekao) do nawet 500 zł w Banku Millennium. To jednak nie wszystko. Decydując się na spłatę raty kredytu w walucie, mamy dwie możliwości.

Możemy wpłacać gotówkę w kasie banku lub przelewać środki z innego banku, gdzie mamy rachunek walutowy. Jeszcze nie wszystkie banki przygotowały się do przyjmowania wpłat w kasach, ale te, które to zrobiły, nie będą za to pobierać prowizji. W przypadku przelewu trzeba koniecznie wziąć pod uwagę jego koszt.

Może się okazać, że chociaż zaoszczędzimy na tzw. spreadzie (różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty, która stanowi zarobek banku), to koszt transakcji może pochłonąć nam cały zysk. Średnio zaoszczędzamy tylko kilkadziesiąt złotych na każdej operacji, a wymaga to od klienta pewnej fatygi. Dlatego na razie zainteresowanie spłatami rat kredytów frankami z kantoru nie jest zbyt duże.

Beata Tomaszkiewicz, Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.