Facebook Google+ Twitter

Nie ze mną takie "Sztuczki"

Obsypane nagrodami "Sztuczki' stały się jednym z najbardziej oczekiwanych filmów tego sezonu. Czy jednak "Sztuczki" nie zostały na wyrost ocenione przez krytyków, którzy jeszcze w pamięci mieli wcześniejszy hit Andrzeja Jakimowskiego "Zmruż oczy"?

Sztuczki / Fot. Materiały prasowe dystrybutora filmu, Kino ŚwiatAndrzej Jakimowski po raz kolejny poruszył w filmie trudny temat dzieciństwa. Reżyser przyznał, że w "Sztuczkach" zawarł wiele wątków autobiograficznych. Film dedykował o 13 lat starszej siostrze, która, gdy był małym chłopcem, sadzała go na szafie, by nie mógł zrobić nic głupiego. Silny związek emocjonalny między rodzeństwem został ukazany w filmie bardzo wyraźnie.

Głównymi bohaterami są około 6-letni Stefek i jego mniej więcej 20-letnia siostra Elka. Wychowują się w małym, zapuszczonym miasteczku pod Wrocławiem, w którym nic się nie dzieje. Oboje mają swoje marzenia i pragnienia, do których uparcie dążą. Elka pragnie dostać pracę we Wrocławiu, w firmie prowadzonej prze Włochów. Póki co przechodzi przez kolejne etapy rekrutacji i pracując "na zmywaku" w knajpie uczy się włoskiego.

Sztuczki / Fot. Materiały prasowe dystrybutora filmu, Kino ŚwiatStefek, jak każde małe dziecko, potrzebuje miłości rodziców. Rodzeństwo wychowuje tylko matka, gdyż ich ojciec kilka lat temu odszedł do innej kobiety i zerwał kontakty z rodziną. Chłopiec jest za mały, aby zrozumieć całą historię i nie obchodzą go tłumaczenia siostry, która uparcie twierdzi, że tata nigdy nie wróci.

Pewnego dnia Elka zdradza mu pewną tajemnicę: okazuje sie, że za pomocą pewnych magicznych sztuczek, można przekupić los, dzięki czemu spełnią się nasze marzenia. Od tego momentu Stefek próbuje najróżniejszych sztuczek, aby osiągnąć swój cel - odzyskać tatę.

Sztuczki / Fot. Materiały prasowe dystrybutora filmu, Kino ŚwiatStefka i Elkę grają nieprofesjonalni aktorzy, amatorzy, którzy idealnie zostali dobrani do swoich ról. Szczególnie zaskakuje niesamowita gra Damiana Ula, który tak wiernie odgrywa rolę Stefka, że widz momentami zapomina, że to postać fikcyjna. Bohater jest zwyczajnym, małym urwisem jakich wielu biega po brudnych podwórkach. Jest bardzo realistyczny, nieprzesłodzony i niewyidealizowany. "Dorosłe" postacie zagrali profesjonalni aktorzy. Na szczególną uwagę zasługuje Joanna Liszowska, która znakomicie wcieliła się w rolę seksbomby z prowincji.

"Sztuczki" ogląda sie bardzo przyjemnie. Wielką zaletą filmu jest to, że nie jest "przegadany", nie ma pompatycznych scen, które miałyby na siłę wyciskać nam łzy z oczu, a jednocześnie obraz jest bardzo ciepły. Niestety, "Sztuczki" to film jednego aktora - Damiana Ula. Reszta postaci jest niewyraźna, czasem można wręcz zapomnieć o ich istnieniu. Nawet Elka wypada blado przy Stefku, gdyż na jej problemy i pragnienia Jakimowski poświęcił za mało miejsca w filmie, chociaż ta postać ma wielki potencjał.

Sztuczki / Fot. Materiały prasowe dystrybutora filmu, Kino Świat
Reasumując "Sztuczki" to interesujący i wart obejrzenia film. Jakimowski umie ukazywać dziecięce problemy, które wcale nie są ani błahe, ani nieistotne. Niestety, moim zdaniem, "Sztuczkom" brakuje tego "czegoś" co by powaliło widza na kolana. Reżyser skupiając sie na Stefku zapomniał chyba o innych bohaterach, co może wynikło z braku dystansu do filmu?

"Sztuczki"
Premiera 26 października 2007

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

siema ten film był nakrecony wy moim mieście Wałbrzych i na mojej dzielnicy Podgurze widzialem jak ot poctaw powstal ten film i obejrzalem go to bardzo swietny film zadziwia mie jak chłopak ze szkoly podstawowej nr. 5 na Podgórzy zagral bardzo perfekcyjnie . Ciesze sie ze 'Sztuczki' promuja moje miasto TOMASZ JANUSEK

Komentarz został ukrytyrozwiń

link filmowego_46921.html - tu jest druga, a właściwie pierwsza... powiedzmy że po prostu jest jeszcze jedna :) Od przybytku głowa nie boli

Komentarz został ukrytyrozwiń

no zgadzam sie, ale rownie dobrze ktos moglby napisac jeszcze jedna recenzje itd i to nie wiem czy mialoby sens jakby co tydzien byla nowa recenzja sztuczek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czemu "niestety było"? To są dwie oddzielne, subiektywne recenzje. Gazeta nie ma jednolitej polityki czy jednej opinii na każdy temat :) Zresztą nasze oceny są różne, więc chyba tym bardziej dobrze, że każdy z Was może pozna różne punkty widzenia? Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, tak, było. Na górze jest link. Zapraszam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

niestety bylo

Komentarz został ukrytyrozwiń

link filmowego_46921.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.