Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32443 miejsce

Nie znasz swoich sąsiadów? Zaproś ich dziś na obiad

Dziś w 26 krajach wielkie święto, którego celem jest wzmocnienie więzi, solidarności i gościnności sąsiadów. Ulice, parki, ogródki i podwórka zamienią się w miejsca wielkiego, sąsiedzkiego biesiadowania.

plakat European Neighbours Day - Święto Sąsiadów / Fot. European Neighbours DayDziś wieczorem paryski rynek zamieni się w gigantyczny stół, suto zastawiony domowymi specjałami, przyniesionymi przez mieszkańców na wspólną majówkę. W całym mieście trwają intensywne przygotowania do podwórkowych sąsiedzkich festynów. Po raz piąty w całej Europie odbędzie się Święto Sąsiadów - European Neighbours Day. Dwadzieścia sześć krajów weźmie udział w tegorocznej edycji imprezy (blisko 5 milionów uczestników w 2006). W tym roku również Polska jest uczestnikiem akcji. Do polskich miast, które zgłosiły swa inicjatywę należą: Łódź, Poznań, Gdynia, Grybów, Gdańsk, Bydgoszcz, Katowice, Łomża, Płock, Gliwice, Elbląg, Zielona Góra.

Czy znasz swoich sąsiadów?

Czy spotykając ich mówicie sobie "dzień dobry"? Czy jadąc windą spuszczasz głowę i nerwowo oczekujesz momentu, kiedy wychodzisz z ciasnej klatki? Żyjemy dziś w dość paradoksalnej epoce. Czasami łatwiej jest skontaktować się z kimś na drugim końcu świata niż powiedzieć "dzień dobry" swojemu sąsiadowi. Europejski dzień sąsiadów jest spotkaniem, które sprzyja nawiązaniu więzi społecznych i kontaktów międzyludzkich. Stawmy czoło samotności, zamknięciu, indywidualizmowi panującemu w naszych miastach - ustawmy wspólny stół i zaprośmy sąsiadów na podwórkowe święto sąsiedzkiej integracji.

Jak spotkać sąsiadów?Czy znasz swoich sąsiadów ? Nie?! Zaproś ich dziś na obiad. Fot.Paulina Plizga / Fot. Paulina Plizga

Najprostszym sposobem jest zaproszenie sąsiadów do wspólnego festynu sąsiedzkiego. Organizując po raz pierwszy dzień sąsiada lepiej zaplanować imprezę we wspólnej części budynku (dziedziniec, wejście, hol, podjazd, ogród) niż w mieszkaniu jednego z mieszkańców. Będzie to mniej onieśmielające dla ludzi, którzy nie znają wielu mieszkańców budynku.
Jeżeli w budynku nie ma żadnego odpowiedniego miejsca, można zorganizować takie miejsce na chodniku lub ulicy po uzyskaniu wcześniejszej zgody ze strony władz lokalnych. Należy również pomyśleć o możliwości schronienia w przypadku brzydkiej pogody.

Każdy przygotowuje swój ulubiony specjał domowej kuchni: bigos, grochówka czy słone ciasteczka – wszystko jest dobre, by nawiązać znajomość. Jabłecznik, poncze i sangria są zazwyczaj napojami mile widzianymi w czasie takich uroczystości.
Gdy wszystkie detale są już ustalone należy zadbać o reklamę. Aby święto sąsiadów miało jak największą frekwencję plakaty i ulotki informacyjne powinny znaleźć się na tablicy ogłoszeń. Można też roznieść osobiście wszystkie zaproszenia na festyn... jeśli nie mieszkamy w wieżowcu. Najlepszym sposobem na to, aby zachęcić ludzi do wzięcia udziału w Dniu Sąsiada, jest mówienie o nim dookoła i włączenie sąsiadów w jego organizację. Im więcej ludzi zajmie się organizacją święta, tym szerzej rozniesie się wieść o imprezie.

Przez żołądek do serca...

We Francji impreza z roku na rok spotyka się z coraz większym sukcesem. Wino i domowe specjały umilają atmosferę sąsiedzkich festynów, ułatwiając tym samym poznanie tych, którzy mieszkają obok a także nawiązanie nowych znajomości... Jest to doskonały sposób by wyjść z samotności, a może nawet spotkania bratniej duszy czy wielkiej miłości. Warto zastanowić się także, czy w naszym najbliższym sąsiedztwie nie ma osób żyjących w odosobnieniu z powodu ciężkiej choroby czy starości. Jest to najlepsza okazja, by im pomóc.

Święto Sąsiadów, 29. maja 2007
I Ty zorganizuj Święto Sąsiadów w Twoim mieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

moj sasiad podczas mojej nieobecnosci przsunal plot o pol metra na moja niekorzysc no i jak go mam zaprosic do stolu :) ale zwyczaj fantastczny moze poprawi wspolzycie miedzysasiedzkie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sąsiedzi powinni się przynajmniej trochę znać. To wzmacnia więź z miejscem gdzie się mieszka (patriotyzm lokalny) i czyni mieszkanie po prostu lepszym. Niestety czasem jest tak, że poznasz fajnego sąsiada a po dwóch miesiącach wyprowadzi się on razem z rodziną do Pruszkowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.05.2007 20:12

A ja zapraszam wszystkich swoich sąsiadów z bloku i Wiadomości 24 na premierę swojego filmu o zamachu majowym, który 81 lat temu w Warszawie rozgorzał i do dzisiaj brzmi jak groźne memento. Jakby nie było tematów do rozmowy po kolacji to ja poddaję jeden z nich. Emisja dzisiaj o 22. 55 w TV Polonia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.05.2007 16:19

(+) Bardzo mile sie to czyta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beatko, to była powitalna kawa... :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdynia obchodziła ten dzień razem ze Świętem Matki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Super tekst, super informacja, super inicjatywa :) Hmm, widzę, że Gdańsk się nie włączył w akcję, ale ja owszem, ja tak ! Zresztą i tak jestem w przyjacielskich stosunkach ze swoimi sąsiadami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.