Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zobaczyć żubra, czyli kiedy się ma pecha

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Phiii, też mi coś - żubry. Nasz Soluś spogląda na maleństwa z góry.
Phiii, też mi coś - żubry. Nasz Soluś spogląda na maleństwa z góry. Jola Paczkowska
W każdą dłuższą podróż wybieram się z turystycznym atlasem Polski, który ma tę zaletę, że są w nim zaznaczone i opisane miejsca szczególnie polecane. A nuż trzeba będzie zmienić trasę, zatrzymać się po drodze. Może uda się przy okazji zobaczyć coś ciekawego?

Czasem "skracam" trasę, by zahaczyć o jakiś ciekawy obiekt. O! Na przykład ostatnio. Kiedy moim oczom ukazał się w atlasie napis Park żubrów, przypomniały mi się miłe wspomnienia z Wolina, gdzie z całą gromadą przyglądaliśmy się tym dostojnym, co to występują w puszczy. Wszystko się zgadzało. Puszcza też była. Borecka wprawdzie, ale od Białowieży nie tak daleko przecież. Trzeba dołożyć trochę kilometrów, ale chyba warto? Właściwie, po tylu przebytych kilometrach to... żabi skok! Co stoi na przeszkodzie?

Bo nowosolanom, żubry z żywicy, że tak powiem... się przejadły. My tu takie atrakcje mamy od dawna, teraz w Parku Krasnala. A Witold Wojciech Mazur opowiada o tym, jak to mieszkańcy Opola odkrywają własność Kompanii Piwowarskiej S.A., patrząc prosto w ślepia, zaglądając do pyska, zachodząc od tyłu... Nowosolanie szukają teraz żywych atrakcji, więc i ja zapragnęłam zobaczyć te naturalne żubry w naturalnych warunkach.

Miejscowi chętni tłumaczyli, jak dojechać do Woliska. Było przed nami tych kilometrów jeszcze co niemiara, nie zniechęcała nas nawet tajemnicza odpowiedź na pytanie, czy aby na pewno zwierzęta zobaczymy...
Na wszelki wypadek zaczęłam jeszcze szukać w sieci. Znalazłam - Hodowla Żubrów Wolisko:

"W okresie letnim na terenie byłego Ośrodka Hodowli Żubrów funkcjonuje zagroda pokazowa z pomostem widokowym (7 ha, na których w tym okresie zamyka się 4-5 szt. żubrów). Turyści przez cały rok mogą oglądać te zwierzęta w pokazowej zagrodzie".

Cel wytyczony, więc do celu!

I zobaczyliśmy. Tablicę informacyjną, a na niej... zdjęcie żubra. Ogrodzenie i napis: Wstęp wzbroniony! A bo to tak jest, jak człowiek regulaminów wcześniej nie czyta. A tu stoi: Zwiedzanie ostoi żubrów maj-czerwiec 8.00-10.00 i 18.00-20.00. Dodam, że z pilotem, w porze karmienia.

No to pójdę sobie pooglądać żubry z żywicy. Ile one mają zalet!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto