Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

347 miejsce

Nie żyje aktorka i pisarka Krystyna Sienkiewicz

12 lutego 2017 roku zmarła w Warszawie jedna z najbardziej popularnych i lubianych aktorek teatralnych, filmowych i estradowych Krystyna Sienkiewicz. Za dwa dni obchodziłaby 82. urodziny.

Krystyna Sienkiewicz w 2012 roku. / Fot. Ja Fryta/WikipediaKrystyna Sienkiewicz zostanie zapamiętana głównie jako Krysieńka z "Kabaretu Olgi Lipińskiej", ale w jej dorobku znajduje się wiele ról, które przyniosły jej uznanie i miłość widzów. Była szeregową Anielą w "Rzeczpospolitej babskiej", Jadwigą Leśniewską w serialu "Rodzina Leśniewskich", Janką w "Lekarstwie na miłość", Krysią w "Motodramie" czy Julką w "Smarkuli". Debiutem filmowym był jej udział w "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa.

Krystyna Sienkiewicz przyszła na świat 14 lutego 1935 roku w Ostrowi Mazowieckiej. W 1957 roku ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. podczas studiów na tej uczelni w 1955 roku zastąpiła chorą koleżankę podczas jednego z przedstawień STS-u, do którego dwa lata później została zaangażowana jako etatowa aktorka. W latach 1964 - 1970 występowała w Teatrze Ateneum, gdzie zagrała m.in. w "Niech no tylko zakwitną jabłonie", "Ptaku", "Śmierci na gruszy", "Zmierzchu", potem krótko grała w Teatrze Rozmaitości ("Łotrzyce"), a następnie, w latach 1975 - 1984 była gwiazdą Teatru Syrena, grając gościnnie w warszawskiej Komedii i na scenie Prezentacje. Ostatnio występowała w "Klimakterium i już" w Teatrze Capitol. Wiele ciekawych kreacji stworzyła również w Teatrze Telewizji, choćby w takich przedstawieniach, jak "Bardzo starzy oboje", "Apetyt na czereśnie", "Dom kobiet". Występowała też na estradzie w programach kabaretowych i ze swoimi recitalami. Współpracowała też z Kabaretem Starszych Panów. Krystyna Sienkiewicz napisała też cztery książki - ostatnia, "Skrawki", ukazała się w ubiegłym roku.

W 1971 roku Sienkiewicz otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na IX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1996 r. uhonorowano ją Prometeuszem - Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady za wybitne osiągnięcia estradowe. W 2003 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; w 2007 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Znana była też ze swego zaangażowania w działalność na rzecz bezdomnych zwierząt.

Aktorka była dwukrotnie zamężna: pierwszym jej mężem był piosenkarz Włodzimierz Rylski, drugim - Andrzej Przyłubski, miała adoptowaną córkę, Julię. Bratankiem Krystyny Sienkiewicz jest lekarz i muzyk (Elektryczne Gitary) Kuba Sienkiewicz, który na swoim facebookowym profilu poinformował o śmierci artystki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zupełnie przypadkowo czytałem niedawno wywiady z Panią Krystyną, m.in ten w "Wysokich Obcasach" - była pełna energii, dowcipu i dystansu wobec siebie, choroby: w piątek na Kino Polska obejrzałem "Motodramę", a tu taka straszna wiadomość :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

... tak przykro...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zal ze juz odeszla

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.