Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

113 miejsce

Nie żyje aktorka Zofia Saretok - Polachowska

10 marca 2013 roku w Warszawie zmarła po długiej chorobie aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, Zofia Saretok. 28 marca skończyłaby 75 lat.

Zofia Saretok w obiektywie Pierre'a Cottina (fragment wystawy "Ziarna światła" w Ostrowcu Świętokrzyskim). / Fot. Krzysztof KrzakNaprawdę nazywała się Zofia Taubwurcel. Urodziła się w Łodzi. W 1961 roku ukończyła Wydział Aktorski tamtejszej Państwowej Wyższej szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jeszcze jako jej studentka i pod panieńskim nazwiskiem debiutowała (25 października 1959 r.) w Łódzkim Teatrze Powszechnym w sztuce "Dotykać nie wolno" w reżyserii Zbigniewa Koczanowicza. Na tej samej scenie zagrała jeszcze Helenę w "Śnie nocy letniej", Cecylię w "Bracie marnotrawnym" oraz Zosię i Stefanię w "Karykaturach".

W sezonie 1961 / 1962 Zofia Saretok zaangażowała się w Teatrze Współczesnym w Warszawie, któremu pozostała wierna do końca kariery teatralnej, czyli do 30 czerwca 2010 roku. Na scenie przy Mokotowskiej 13 w Warszawie debiutowała rolą Dockdaisy w "Karierze Artura Ui" Brechta w reżyserii Erwina Axera z Tadeuszem Łomnickim w roli tytułowej. Ostatnią jej rolą we Współczesnym była Anfisa Pietrowna Obnoskina w "Waszej Ekscelencji" według Dostojewskiego w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Grała też m.in. w takich spektaklach, jak "Po górach, po chmurach", "Krawiec", "Jan Gabriel Borkman", "Dziady", "Pastorałka", "Wniebowstąpienie", "Walka karnawału z postem". Współpracowała, poza Erwinem Axerem, z takimi reżyserami, jak Aleksander Bardini, Janusz Wiśniewski, Krzysztof Zaleski, Maciej Englert czy Jerzy Kreczmar. Gościnnie Zofia Saretok występowała na deskach Teatru Scena Prezentacje Romualda Szejda ("Wariacje na zadany temat"), Teatru Na Woli ("Pierwsza młodość" i "Bumerang" w reżyserii Bogdana Augustyniaka) i w Teatrze Komedia ("Egzekutor" Marka Rębacza). W 1984 roku wystąpiła jak George Sand w "Lecie w Nohant" Iwaszkiewicza w Instytucie Francuskim w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pamiętam jej wspaniały głos w polskiej wersji językowej filmów telewizyjnych i w rolach teatru TV.
Ależ to życie jest krótkie...
Dobrze, że takie osoby jak pani Zofia znalazły się jednocześnieze mną na tym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.