Facebook Google+ Twitter

Nie żyje Anita Ekberg. Aktorka znana ze "Słodkiego życia" Felliniego miała 83 lata

W 1950 roku została Miss Szwecji i Miss Universe. Najbardziej znana jest z roli Sylvii w "Słodkim życiu" (La Dolce vita) Federico Felliniego, z którego scena kąpieli w fontannie di Trevi należy do najsłynniejszych w dziejach kina.

Kadr z filmu Słodkie życie / Fot. materiały prasoweUrodziła się w roku 1931 roku w Malmo. Jako pierwszy na Szwedkę zwrócił uwagę właściciel wytwórni RKO - Howard Hughes i ściągnął ją w 1953 roku do Hollywood.

Aktorskim debiutem Anity była rola w „Abbot i Costello lecą na Marsa”, gdzie zagrała strażniczkę z Venus.
Zaledwie trzy lata później została uhonorowana Złotym Globem za rolę aktorki Anity w komedii Franka Tashlina „Hollywood or Bust” (1956). W „Słodkim życiu” Felliniego grała u boku Marcella Mastroianniego.

Ekberg w krótkim czasie dołączyła do ścisłej czołówki największych gwiazd światowego kina. Rywalizowała z Marylin Monroe i Sophią Loren. W latach 60. zaczęła borykać się z problemem nadwagi, co znacząco nadszarpnęło jej karierą.

Pojawiły się role w mało znaczących produkcjach hiszpańskich, włoskich oraz niemieckich. W 1978 roku zapowiedziała swój wielki powrót do kina, jednak jej gwiazda już nigdy nie lśniła tak mocno, jak wcześniej. Była zamężna z dwoma aktorami - Anthony'm Steelem w latach 1956 1959 i z Rickiem Van Nutterem w latach 1963 - 1975.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Umarła w Rzymie, w przytułku dla starszych osób. Borykała się z problemami finansowymi. Ostatni wywiad udzieliła po włosku. Była piękna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś pamięta słynną scenę Anity w fontannie Di Trevi?

W siermiężnym programie telewizyjnym czasów słusznie minionych pokazano zjawiskową aktorkę w hedonistycznym filmie. Współczesnego, zblazowanego widza nic już nie jest w stanie aż tak poruszyć. Wszystko już widział.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.