Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17042 miejsce

Nie żyje Barbara Sass - Zdort, reżyserka filmowa i teatralna

2 kwietnia 2015 roku w Warszawie zmarła Barbara Sass - Zdort, najwybitniejsza przedstawicielka kina kobiecego w Polsce.

Barbara Sass - Zdort. / Fot. materiał prasowyBarbara Sass - Zdort urodziła się 14 października 1936 roku w Łodzi. W tym mieście, w 1958 roku ukończyła Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (dyplom uzyskała dopiero w 1975 roku). Debiutowała filmem telewizyjnym "Ostatni liść" (1972 r.) z Mają Komorowską, Jadwigą Jankowską - Cieślak i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Potem była "Dziewczyna i gołębie" według opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. O Barbarze Sass - Zdort zrobiło się głośno po jej pierwszym filmie fabularnym z roku 1980, "Bez miłości", za który zdobyła Brązowe Lwy Gdańskie oraz Złoty Dukat na festiwalu w Mennheim) z Dorotą Stalińską w roli głównej. Ona też zagrała w kolejnych filmach reżyserki: "Debiutantka", "Krzyk", "Historia niemoralna".

Barbara Sass - Zdort przeniosła na ekran powieści Poli Gojawiczyńskiej: "Dziewczęta z Nowolipek" i "Rajska jabłoń". Inne jej filmy to: "W klatce" (1988 r.), "Pajęczarki" (1993), "Tylko strach" (z wielką rolą Anny Dymnej), "Pokuszenie" (1995), "Jak narkotyk" (1999). Ostatnim filmem Sass był obraz "W imieniu diabła" (2011 r.), thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z udziałem sióstr Betanek z Kazimierza Dolnego. Barbara Sass pisała też scenariusze realizowanych przez siebie filmów, przy których zawsze współpracowała z mężem, Wiesławem Zdortem, wybitnym operatorem, również absolwentem łódzkiej filmówki.

Reżyserskim debiutem Barbary Sass - Zdort była sztuka "Ryba, Dusia, Wal i Leta" w warszawskim Teatrze Za Dalekim (1987 r.). Reżyserowała w teatrach w całym kraju: Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Warszawie (ostatnio "Bez wyjścia" Sartre'a w Teatrze Dramatycznym, w którym pracowała obecnie nad "Pokojówkami" Geneta).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.