Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11704 miejsce

Nie żyje biskup Jan Bernard Szlaga

Pierwszy biskup diecezji pelplińskiej, wybitny biblista ks. prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga zmarł w środę rano 25 kwietnia w szpitalu w Starogardzie Gdańskim. Miał 72 lata.

Biskup Jan Bernard Szlaga / Fot. Diecezja pelplińska„Odchodzi człowiek zasłużony dla Diecezji Pelplińskiej, której był pierwszym biskupem, organizatorem i reformatorem, oraz dla Kościoła w Polsce – kapłan i biskup żyjący duchem eklezjalnym, pochylony nad Biblią, miłujący liturgię i jej piękno” - czytamy w liście kondolencyjnym do biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. List napisali Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz Sekretarz Generalny KEP bp Wojciech Polak.

O śmierci ks. Biskupa Jana Szlagi poinformował KAI rzecznik ks. prałat Ireneusz Smagliński. Ks. Jan Szlaga zasłabł w sobotę 21 kwietnia. W godzinach południowych został przywieziony do szpitala św. Jana w Starogardzie Gdańskim (Kociewskie Centrum Zdrowia). Przebywał na Oddziale Kardiologicznym tego szpitala do niedzieli, w nocy został poddany operacji na Oddziale Chirurgicznym z powodu krwawienia wrzodu dwunastnicy.

Już po przeprowadzonym zabiegu stan ks. Biskupa na Oddziale Intensywnej Terapii był krytyczny. Objawy niewydolności krążeniowej w godzinach rannych 25 kwietnia zaostrzyły się. Mimo dwukrotnej reanimacji śmierć nastąpiła o 6.25. Od chwili gdy ks. Biskup trafił do szpitala, nie odzyskał przytomności.

Parare vias Domini (Przygotować drogi Panu) – tak brzmiała dewiza biskupiej posługi Jana Bernarda Szlagi. Urodził się w 1940 roku w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1963 roku. 13 czerwca 1988 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej. Od dwudziestu lat był pierwszym ordynariuszem diecezji pelplińskiej, która powstała w 1992 roku
z nadania Jana Pawła II (bulla Totus Tuus Poloniae Populus – Cały Twój lud w Polsce).

Po ciężkiej chorobie

Biskup Jan Szlaga poważnie chorował i wiele razy trafiał do szpitala. W sobotę 21 kwietnia nie mógł już uroczyście konsekrować swojego następcy. Podczas nadania ks. prał. dr. hab. Wiesławowi Śmiglowi godności biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej liturgii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. prof. dr hab. Jan Szlaga był profesorem teologii, publikował artykuły, rozprawy, przyczynki i hasła encyklopedyczne. Był redaktorem wielu prac zbiorowych, jak „Wstęp ogólny do Pisma Świętego” (Poznań 1986), w którym zawarł m.in. własne opracowanie hermeneutyki biblijnej. Dzięki jego inicjatywie powstało Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

gregor
  • gregor
  • 26.04.2012 22:15

super że cytuję: "Dwudniowe uroczystości pogrzebowe w Pelplinie rozpoczną się exportą z Domu Biskupiego (wyprowadzeniem ciała) do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP oraz Mszą św. w piątek 21 kwietnia o godz. 17.

21 kwietnia :) ktoś ma naprawdę poczucie humoru - brak słów na tego co to pisał...

Komentarz został ukrytyrozwiń
urszula
  • urszula
  • 26.04.2012 16:27

NIECH SPOCZYWA A SPOKOJU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.