Facebook Google+ Twitter

Nie żyje córka generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila"

Córka generała zmarła w Gdańsku, w wieku 85 lat. Była żołnierzem AK, wielką patriotką i strażniczką pamięci o swoim ojcu - generale "Nilu". Chciała doczekać procesu w którym osądzono by zabójców jej ojca. Niestety śmierć była szybsza.

pomnik bohaterów Armii Krajowej w Ostrołęce. Zdjęcie ilustracyjne licencja: creative commons 1.2 / Fot. Piotr BrichacekMaria Fieldorf - Czacka urodziła się 20 marca 1925 roku w Wilnie. Tam uczęszczała do szkoły podstawowej i gimnazjum.

Maturę zdała już w czasie wojny, ucząc się na tajnych kompletach. Została łączniczką Armii Krajowej (1943). Uczestniczyła w akcji "Ostra Brama" jako sanitariuszka (kolonia Wileńska). W lipcu 1945 roku razem z mamą i siostrą zamieszkała w Łodzi.

Studiowała na Wydziale Prawno - Administracyjnym Uniwersytetu Łódzkiego i jednocześnie pracowała. W 1962 roku przeprowadza się do Gdańska.

Była osobą szlachetną, bezkompromisową, pełną wiary i nadziei - szczególnie jeśli chodzi o młodzież. Uważała, że nasze państwo odradzające się po 1989 roku powinno nawiązywać do najlepszych tradycji II Rzeczypospolitej i "pokolenia Kolumbów".

Najwięcej jednak czasu poświęciła na obronę czci i pamięci swojego ojca - generała Augusta Fieldorfa, (pseudonim "Nil) bestialsko zamordowanego przez komunistów. Chciała w tej sprawie całkowitej sprawiedliwości, czyli osądzenia WSZYSTKICH osób zamieszanych w tę zbrodnię - nie tylko Heleny Wolińskiej i rehabilitacji najważniejszej dla niej osoby. Niestety III Rzeczypospolita zostawiła tę sprawę bez rozliczenia osób winnych. Mimo tego ś.p. prezydent Lech Kaczyński odznaczył w 2006 roku pośmiertnie generała "Nila" Orderem Orła Białego.

Maria Fieldorf - Czacka dowiedziała się o śmierci ojca w 1953 roku, jego ciała nigdy nie widziała. Przywódca Polskiego Państwa Podziemnego, dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i naczelny komendant organizacji "Nie" został pochowany w bezimiennym dole. Jego córka chciała, aby Polacy pamiętali o generale i jego zasługach. Zostanie pochowana w symbolicznym grobowcu generała "Nila" na warszawskich Powązkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Maria Fieldorf - CZARSKA !!! Błąd i to kilkakrotnie pojawiający się na łamach W24. Wstyd. Wypadałoby przeprosić rodzinę Fieldorfów. Panu Zdzisławowi dziękuję za link. Polecam filmy, które obejrzałam na tej stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ p. Robercie - miejmy nadzieję, że nie. Bo jeśli odchodzi nasza pamięć to giną narody.
@ p. Joasiu - bardzo i mnie to zasmuciło...ale cóż zrobić, takie już koleje naszego losu. Jednego możemy być pewni: ojciec i córka spotkali się już w lepszym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2010 11:00

Smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy odchodzi nasza pamięć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.