Facebook Google+ Twitter

Nie żyje Edward Materski, pierwszy biskup diecezji radomskiej

24 marca 2012 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, w wieku 89 lat zmarł bp Edward Materski. W 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak podaje portal diecezji radomskiej, 19 lutego biskup Edward Materski przeszedł poważną operację chirurgiczną, ale w ostatnich tygodniach jego stan znacznie się pogorszył.

Ksiądz biskup dr Edward Materski urodził się w Wilnie, 6 stycznia 1923 roku w polskiej rodzinie inteligenckiej. Po śmierci ojca w 1932 r., wraz z matką i dwiema siostrami przeniósł się do Warszawy. Już jako kleryk uczestniczył w powstaniu warszawskim. W 1955 r. po otrzymaniu doktoratu z teologii, pełni funkcję profesora katechety w kieleckim WSD. W 1968 otrzymał sakrę biskupią, a od 1981 r. był ordynariuszem diecezji sandomiersko - radomskiej. W 1992 r. został ordynariuszem diecezji radomskiej. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego. Był inicjatorem budowy radomskiego seminarium oraz założycielem tygodnika diecezjalnego "AVE" i drukarni, a w 1993 r. stworzył radio, które było pierwszą lokalną rozgłośnią w Radomiu. Biskup Materski powołał do życia 131 nowych parafii. Od 1999 roku był biskupem seniorem diecezji radomskiej.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.