Facebook Google+ Twitter

Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski. Miał 90 lat

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-05-25 17:34

W wieku 90 lat zmarł generał Wojciech Jaruzelski. W czasach PRL był między innymi: premierem, przewodniczącym Rady Państwa i ministrem obrony narodowej. Odpowiadał również za wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.

 / Fot. PAPGenerał Wojciech Jaruzelski od trzech lat chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię, ale stan jego zdrowia ciągle się pogarszał. 11 maja 2014 przeszedł rozległy udar mózgu i został częściowo sparaliżowany.

Jak podaje Polskie Radio zmarł 25 maja w jednym z warszawskich szpitali.

W latach 1967-1968, należąc do kierownictwa resortu obrony, był współodpowiedzialny za usunięcie z armii i degradację blisko 1300. oficerów pochodzenia żydowskiego. Było to częścią antysemickich działań władz, których kulminacją stały się wydarzenia Marca' 68.

Jaruzelski był oskarżony również o współudział w krwawym stłumieniu robotniczych wystąpień na Wybrzeżu w 1970 roku.

13 grudnia 1981 roku wprowadził stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

W 2006 r. IPN oszacował, że w okresie stanu wojennego (od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983), śmierć poniosło 56 osób (głównie śmiertelne postrzały i pobicia podczas strajków i manifestacji).


Zobacz również gdzie odbędzie się pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Pełna zgoda. Jakkolwiek byśmy to nazywali. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie - raczej chodziło mi o to, że już teraz nic nie możemy (karać czy nagradzać) i wszelkie spory w tym względzie są bezsensowne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście panie Sławomirze;
spotykamy się na środku mostu i różni nas zasadniczo tylko jedna sprawa: nagroda lub kara "tam". Dla mnie to jedna z religijnych bajek, czyli straszydło lub marchewka dla wyznawców; dla pana - pociecha, że siła wyższa ostatecznie wymierzy karę (lub nagrodę) kierując się ludzkim pojmowaniem winy i zasługi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo - mam inny pogląd na sprawowanie władzy przez Jaruzelskiego. Oczywiście szanuję Pani zdanie i nie będę przekonywał "na siłę". Jeżeli ktoś przeprasza to oczywiście, że można mu wybaczyć, jednak nie zmienia to faktu wymierzenia kary. Nie mam zamiaru poddawać się emocjom - jak to Pani określiła "nad trumną". Jestem jedynie przeciwnikiem gloryfikowania tej osoby czy wprowadzania żałoby narodowej, bo nagrodę czy karę odbierze bezpośrednio od Stwórcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaruzelski odpowiedzialny jest za śmierć wielu Polaków.
SLD żąda wprowadzenie żałoby narodowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sławomirze -

działania Jaruzelskiego nie były tak zwyczajnie nakierowane na "robienie kariery" a swoich zbrodnie - jak Pan to określa - usiłował wytłumaczyć z punktu widzenia oficera-polityka, nigdy natomiast ich nie gloryfikował. Za stan wojenny wielokrotnie przepraszał. Możemy to przyjąć do wiadomości albo nie, ale nazwanie Jaruzelskiego "karierowiczem" jest prostym błędem semantycznym, bo należy brać pod uwagę uwarunkowania w jakich żył, służył i pracował , a nad trumną zachować spokój i umiarkowanie. Bez względu na nasze sympatie czy antypatie Jaruzelski należy do wyjątkowo znaczących postaci naszej historii ostatnich lat.

Jeśli natomiast np. po 5 latach studiów ktoś widzi świat czarno-biały, bo "nie uczą takiej propagandy" to mamy kłopot: propagandę można uprawiać, albo nie - ale do historii należy podchodzić obiektywnie, ze wskazaniem na sympatie lub antypatie, bo nie istnieje coś takiego, jak absolutny obiektywizm. Szczególnie, jeśli jest się żywym świadkiem, ofiarą lub beneficjentem wydarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stanisław Ciosek stwierdził, że w odległej przyszłości "nasze czasy" zamkną się w kilku linijkach tekstu.
Będzie tam o Wałęsie, Wojtyle i o Jaruzelskim...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marek - nie wiem jak z tym jest u Ciebie - ja pisze na podstawie własnych doświadczeń oraz relacji naocznych świadków - niestety osób mi bliskich (rodzina). Szanuję zdanie innych jednak nie zmienia to faktu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jak to rozstrzygnąć? Metodą demokratyczną?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Który kłamie: Tomasz Osuch czy Łukasz Wolski?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.