Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16828 miejsce

Nie żyje Gerard Cieślik, legenda polskiej piłki nożnej

W nocy z 2 na 3 listopada 2013 roku w szpitalu przy ulicy Strzelców Bytomskich w Chorzowie zmarł Gerard Cieślik, były piłkarz Ruchu Chorzów. Miał 86 lat.

 / Fot. PolskapresseGerard Cieślik, pseudonim "Gienek" urodził się 29 kwietnia 1927 w Hajdukach Wielkich. Przez całą swoją karierę piłkarską związany był tylko z jednym klubem, Ruchem Chorzów, do którego trafił w wieku 12 lat i w barwach którego został trzykrotnym mistrzem Polski (1951, 1952, 1953) i zdobywcą Pucharu Polski (1951).W barwach Ruchu wystąpił 237 meczach, w których zdobył 168 goli. W czasie II wojny świtowej był żołnierzem Wehrmachtu i reprezentował barwy klubu Bismarckhutter SV.

W latach 1947 - 1958 występował w piłkarskiej reprezentacji Polski. W barwach narodowych Gerard Cieślik zagrał 45 razy i aż 27-krotnie wpisywał się na listę strzelców. Do historii przeszedł jego występ przeciwko ZSRR w 1957 roku, gdy zdobył oba gole dla Polaków, którzy ostatecznie wygrali 2:1. Kibice znieśli po tym spotkaniu piłkarza z boiskach na rękach.
W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od kilku tygodni miał problemy z sercem i nerkami, które doprowadziły do śmierci legendy polskiego futbolu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tak, to prawda, że wspaniałe pokolenie niezapomnianych sportowców kurczy się.
Niedawno zmarł rewelacyjny były skoczek narciarski Piotr Wala http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/zmar%C5%82-piotr-wala

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Krzysztofie za tę informację, mimo, że smutna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, bardzo szkoda, że to wspaniałe pokolenie powoli się kurczy. Legenda ustąpiła bezwzględnemu upływowi czasu. Pana Gerarda tak szybko nie zapomnimy. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 2008 roku napisałem do Pana Gerarda list, jako kolekcjoner autografów i fan piłki nożnej. Pan Gerard bardzo szybko przesłał mi dwa zdjęcia z miłą dedykacją, pisząc "R" w charakterystyczny dla siebie sposób. Takie rzeczy się pamięta. Szkoda człowieka-legendy. Niech odpoczywa w pokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodajmy, że pod wodzą trenera Michała Matyasa wraz z Henrykiem Alszerem, Hubertem Baniszem, Edwardem Cebulą, Władysławem Gędłkiem, Kazimierzem Kaszubą, Jerzym Krasówką, Józefem Mamoniem, Pawłem Sobkiem, Tomaszem Stefaniszynem, Czesławem Suszczykiem, Edwardem Szymkowiakiem, Kazimierzem Trampiszem, Janem Wiśniewskim oraz
Tadeuszem Glimasem i Zbigniewem Jaskowskim, tworzył polską kadrę piłkarską na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspominałam o nim podczas akcji link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.