Facebook Google+ Twitter

Nie żyje Janusz Kondratowicz, autor tekstów piosenek

2 lipca 2014 roku w Warszawie zmarł Janusz Kondratowicz, znany autor tekstów wielu polskich przebojów. Miał 74 lata.

Janusz Kondratowicz, autor wielu przebojów, nie żyje. / Fot. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=306518739493581&set=a.306518732826915.1073741825.100004063724447&type=1&theaterJanusz Kondratowicz urodził się w Warszawie 20 lipca 1940 roku. Ukończył Wydział Filologii Polskiej oraz Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1957 roku jako poeta i satyryk. W okresie studiów współpracował z prasą kulturalną i młodzieżową (m.in. z "Kierunkami", "Za i przeciw", "Nową Wsią" "itd", "Współczesnością" i "Na Przełaj"), na której łamach publikował wiersze, satyry, fraszki, krytyki literackie oraz wywiady i reportaże. W latach 1960 - 61 pisał teksty piosenek dla kabaretu klubu studenckiego Stodoła w Warszawie.

Od połowy lat 60. pisał głównie teksty piosenek, które śpiewały czołowe gwiazdy polskiej estrady, m.in. Czerwono - Czarni, Czerwone Gitary, Anna Jantar, Krzysztof Klenczon, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Irena Jarocka, Irena Santor, Krzysztof Krawczyk, Jacek Lech, Urszula Sipińska, Gayga, Shazza, Jamrose, Kasia Lesing, Top One (pod pseudonimem Jan Krynicz), Rezerwatu (pod pseudonimem Andrzej Senar), No To Co i Trubadurzy.

To spod pióra Janusza Kondratowicza wyszły takie teksty jak "Tyle słońca w całym mieście", "Biały krzyż", Trzynastego", "To był świat w zupełnie starym stylu", "Rysunek na szkle", "Anna już tu nie mieszka", "Zakochani są wśród nas", "Pytasz mnie, co ci dam", "Płoną góry, płoną lasy", do których muzykę komponowali m.in. Jarosław Kukulski, Ryszard Poznakowski, Zbigniew Górny, Krzysztof Krawczyk, Seweryn Krajewski, Piotr Figiel, Waldemar Kazanecki, Wojciech Trzciński, Aleksander Maliszewski i Krzysztof Klenczon.

Piosenki z tekstami Janusza Kondratowicza były wielokrotnie nagradzane na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie (w tym nagrodami Grand Prix za „Powrócisz tu” z repertuaru Ireny Santor i „Blue Box” wykonaniu Krystyny Giżowskiej) oraz na festiwalach w Dreźnie, Tokio czy Caracas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.